Pleť bez poskvrny, díl 2.

Pleť bez poskvrny, díl 2.

Pigmentové skvrny dnes trápí čím dál tím víc žen. Máloco se totiž objeví tak snadno a máloco odstraníte tak těžce… Přesto to ale jde. Jaké metody fungují?

ZDE NALEZNETE PRVNÍ DÍL.

PleťTaké byste se měla zamyslet nad tím, co ke vzniku skvrny mohlo přispět. Pokud totiž neodstraníte příčinu, pigmentové skvrny mají obvykle tendenci se vracet. Byla jste vystavena extrémnímu slunečnímu záření? Berete hormonální antikoncepci? Nebo jste naopak byla v té době těhotná? Brala jste nějaké léky?

„Pokud například zjistíte, že skvrny souvisejí s hormonální antikoncepcí, tak pokud můžete, je dobré ji vysadit, nebo změnit – v tom případě se ale poraďte se svým gynekologem. Jestliže ji vysadit nemůžete, alespoň užívejte tablety na noc. Protože vždy, když si tabletku vezmete, máte přechodně zvýššenou hladinu hormonů. Je tedy zbytečné exponovat se takto slunečnímu záření,“ upozorňuje Jitka Chaloupecká.

I když se ale rozhodnete skvrnu neodstraňovat, nejde nad ní mávnout rukou a říct si, že už se nedá nic dělat. „Protože místo, kde skvrna je, může být i tmavší. A tam, kde pigmentace není, se může rozšířit,“ varuje Markéta Majerová z Asklepionu, podle níž byste se měla alespoň opravdu pečlivě chránit před UV zářením.

DOMÁCÍ PRÁCE

Bělicí krémy či gely, jež si můžete koupit v lékárně, spoléhají na různé látky, které mají schopnost narušit zvýšenou tvorbu pigmentu. „Jde například o kyselinu kojovou, kyselinu citronovou, vitamin C, AHA kyseliny,“ vysvětluje Jitka Chaloupecká.

Dlouho se k bělení pokožky používal i hydrochinon, ten byl ale u nás již zakázán – má totiž karcinogenní účinky, navíc u některých žen způsobil přílišné zbělení pleti. Krémy s ním se dosud smějí prodávat ve Spojených státech amerických: ty s nižší koncentrací hydrochinonu (do 5 %) jsou volně prodejné, takže si je řada Češek objednává přes internet – ovšem tím se opravdu vystavují riziku komplikací.

Mezi krémy, které seženete u nás a jež jsou bezpečné, patří například Iklen (sérum, 1500 Kč, krém, 1400 Kč, oba obsahují látku rucinol, která blokuje tvorbu melaninu) či Neostrata (Pigment Lightening Gel, obsahuje kyseliny glykolovou, kojovou a citronovou, 835 Kč; Brightening Cream SPF 15, obsahuje mj. bělidlo arbutin, 785 Kč). Obvykle se aplikují na noc, ideálně od podzimu do jara, dají se ale používat i přes léto: pak je však nutné se chránit krémem s vysokým UV faktorem. Jakmile totiž pleť bělíte (jakoukoli metodou), je mnohem citlivější vůči UV záření. Vždy je také vhodné dodržet určitý časový odstup před aplikací jiných krémů, asi dvacet minut.

Počítejte i s tím, že výsledky mohou být viditelné nejdříve po několika týdnech, ale spíš měsících. Navíc neexistuje žádný ideální krém – zatímco jeden někomu pomůže, druhému ne. Proto můžete krémů vystřídat víc, což neznamená vrstvit je na sebe, ale spíš spotřebovat jeden a poté, pokud nevidíte žádné výsledky, vyzkoušet jiný.