Pleť bez poskvrny, díl 3.

Pleť bez poskvrny, díl 3.

Pigmentové skvrny dnes trápí čím dál tím víc žen. Máloco se totiž objeví tak snadno a máloco odstraníte tak těžce… Přesto to ale jde. Jaké metody fungují?

ZDE NALEZNETE DRUHÝ DÍL.

Pleť

SÍLA SVĚTLA

Jsou-li však skvrny tmavší a v hlubší vrstvě kůže, nemůžete od krémů očekávat zázraky. V takovém případě je třeba zkombinovat je s dalšími metodami – chemickým peelingem a laserem.

Chemický peeling, což je obvykle sedmdesátiprocentní kyselina glykolová, jemně sloupne svrchní vrstvu kůže a navodí regeneraci. „Takže i kdyby se nepodařilo skvrnu zcela odstranit, určitě hodně zesvětlá,“ říká dermatoložka Chaloupecká. ,Klasický‘ chemický peeling se u pigmentací provádí od podzimních měsíců, existuje ale i tzv. biopeel, který se může používat i v létě. Ten nevyžaduje domácí přípravu (nemusíte si doma předem aplikovat žádné speciální krémy), a hlavně je šetrný: zatímco u toho ,klasického‘ je pokožka zarudlá a olupuje se, tady vypadáte zcela ,bez poskvrny‘. Žádný peeling ale nestačí podstoupit jen jednou – obvykle je třeba asi šesti aplikací, které lze opakovat po týdnu (cena chemického peelingu se pohybuje okolo 1000–1500 Kč).

Další možností odstranění pigmentových skvrn je ošetření laserem. Nečekejte ale, že stačí jednou zajít k lékaři jako s bradavicemi, a skvrna bude pryč. „Co se týče melasma, musíme být velice střídmí. Při použití klasického laseru, který je tak účinný při odstraňování tetáží nebo pih po sluníčku, hrozí, že je-li příliš silný, ošetřená tkáň se bude hojit rovnou pigmentací. Proto se musí použít jen velice jemně. Nebo zvolit jinou variantu ošetření,“ upozorňuje dermatoložka Majerová. Tou je například intenzivní pulzní světlo (IPL). Je podobné laseru, ovšem zatímco ten má jednu vlnovou délku, IPL jich má několik. Pomocí filtru si tak lékař nastaví ty, které reagují právě na melanin (IPL se dá používat i na jiné problémy, v tom případě se využije jiná vlnová délka). Jakmile se světlo dostane k pigmentu, stejně jako laser jej rozmělní na drobné částečky, které jsou poté pohlcovány bílými krvinkami a odplaveny z těla ven. „Může dojít k lehkému zarudnutí a jemnému olupování, určitě tam ale nejsou žádné popáleniny či jiné výraznější projevy,“ vysvětluje nezávislá dermatoložka Věra Terzijská (http://terzijska.euweb.cz). „Klientky by se ale neměly leknout, dojde-li k přechodnému ztmavnutí hyperpigmentací, skvrna pak naopak začne blednout.“