Nové ranní must-have: 100% celerová šťáva

Text: Klára Dedková

Smoothies, fresh džusy a jiné zdravé superfood a raw nápoje nás lákají pro svůj příval vitamínů ze všech stran, a to zvlášť na sociálních sítích. Slibují ploché bříško, rychlý metabolismus a odolnou imunitu. Právě na Instagramu jsem si poslední dobou začala všímat zeleného nápoje, který opěvují modelky a blogerky celého světa. Jde o 100% džus z řapíkatého celeru. Na otázku, co stojí za dokonalou postavou Ester Berdychové, modelka odpovídá, že kromě cvičení a zdravého jídelníčku každý den vypije jednu sklenici šťávy z řapíkatého celeru. „Poradila mi to Jelena Djokovičová, je to nejzdravější nápoj, co znám a cítím se po něm skvěle,“ dodává.

Proč byste ho měla pít i vy? Vypsání všech pozitivních reakcí na naše tělo by vydalo asi na celou knihu, ale pokusíme se vám zprostředkovat alespoň ty nejzásadnější, které vás přesvědčí, že dát si celerový džus k snídani, se opravdu vyplatí. Jen jedno upozornění, pozitivní reakci nečekejte od vašich chuťových pohárků. Řapíkatý celer není chuťově moc dobrý a většině lidem nechutná. Za jeho nepříjemnou trpkou chuť můžou především éterické oleje, které obsahuje. Ty jsou ale zvlášť dobré v boji proti bakteriím, virům či plísním. Za to se stojí trošku překonat, ne?

Vitamínový zázrak

Věděli jste, že ve stonku řapíkatého celeru se nachází větší množství vitaminu C než v citrusech? K tomu navíc obsahuje i vitaminy B, A, K a E a tělo obohatí také o fosfor, vápník, draslík a zinek. Po ránu nastartuje metabolismus i fungování celého trávicího systému. I proto je skvělý na hubnutí. Nerozpustná vláknina, kterou celer obsahuje, napomáhá snižovat tělesnou váhu. Z některých dohadů, které nejsou potvrzeny lékaři, také vyplývá, že obsahuje takzvané negativní kalorie. To znamená, že více energie, než vám do těla přinese, vydáte na jeho trávení. Ověřenou pravdou však zůstává, že obsahuje opravdu minimální počet kalorií a to i přes to, že ve vás udrží pocit plnosti po delší dobu.

Vliv i na psychiku

Kromě pozitivních reakcí na fyzické zdraví našeho těla ucítíte i psychickou úlevu. Kořenitá celerová vůně se používá i v aromaterapii, a to jako prostředek proti depresím a únavě. Zabraňuje také ztrátě paměti. V řapíkatém celeru totiž najdeme také luteolin, který zabraňuje výskytu mozkových zánětů a díky němu můžete předejít také Alzheimerově chorobě.

Tak na zdraví! A nezapomeňte si dát fotku vašeho elixíru na Instagram! 

EBC promo