TOP 5 superpotravin nejen na léto

Nad zdravým životním stylem se zamýšlí čím dál více lidí a tomuto trendu s radostí tleskáme. I když nemáte jídelníček sestavený na míru, je dobré do něj zařadit několik potravin, jejichž výživové hodnoty jsou více než prospěšné. Stačí na ovoce nasypat pár chia semínek nebo nechat ve vodě nabobtnat plody kustovnice. Kromě exotických plodů do této kategorie zázračných potravin ale můžeme zařadit i ty typicky české. Které to jsou?

Chia semínka

 

Chia semínka

Lze jimi doladit snídani, udělat z nich puding nebo jen nasypat do vody. Chia semínka jsou navíc velmi fotogenická, a tak vám pomůžou nejen se stabilizací hladiny krevního cukru, ale i hezčími fotkami na Instagramu. Obsahují velké množství vlákniny, omega-3 mastné kyseliny nebo vitaminy A, C, E, které jsou výborné pro pleť.

ELLE
Goji (kustovnice)

 

Goji (kustovnice)

Příjemně kyselé plody kustovnice chutnají skvěle například v ovesné kaši nebo jen tak, třeba k odpolední kávě. Obsahují betakaroten, aminokyseliny, vápník nebo železo. Velkým benefitem pro naše tělo je i vitamin C a B a protizánětlivý účinek. Goji navíc podporuje sexuální apetit a lidé, kteří ho pravidelně užívají se dožívají delšího věku.

 

ELLE
Spirulina

 

Spirulina

Ačkoliv zní jako mořská řasa, jedná se o sladkovodní sinici. Pěstuje se hlavně v Japonsku a má prokázané antioxidační účinky. Kromě toho obsahuje velké množství bílkovin, což z ní dělá ideální doplněk stravy pro vegetariány a vegany. Najdeme v ni však i vitaminy A, C, D a E. K dostání je buď v tabletkách nebo prášku.

 

ELLE
Borůvky

 

Borůvky

Ach ty borůvky! Nejen, že skvěle chutnají, mají málo kalorií a snižují cholesterol, ale také mají prokazatelné protirakovinné účinky, léčí střevní potíže a regenerují. Borůvky mají také jednu z nejvyšších hodnot vitaminu C, a kromě draslíku a železa obsahují také hořčík, fosfor a síru.

ELLE
Česnek

 

Česnek

To nejlepší a nejjednodušší na konec – český česnek. I když se na první pohled může zdát, že se jedná o levnou a obyčejnou potravinu, jeho účinky jsou ohromující. Zkuste si dát syrový česnek nebo šťávu z něj, když vám není dobře. Česnek má antivirové, antibiotické a protiplísňové účinky, a tak můžeme říct, že v těle zabije vše, co v něm nemá, co dělat. A to se hodí nejen v době, kdy svět sužuje koronavirus.

issue

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. (Akce platí pouze pro ČR.)