5 tipů, jak (rychle) nastartovat metabolismus

Sezona plná večírků, rautů nebo naopak dlouhých večerů strávených doma ve dvou a se skleničkou vína v ruce je skvělá. Je tu ale jedno velké ALE. Je a to všechno vaše tělo připraveno? Buďte v roce 2018 fit. Víme o pěti jednoduchých tricích, jak nastartovat vaše spalování hned teď a po Vánocích ani celé zimě si nic nevyčítat.

1. Nezapomínejte na snídani. Je to často opakované pravidlo, ale první jídlo po ránu může opravdu definovat a roztočit metabolismus na celý den. Najíst byste se měli zhruba do 90 minut od chvíle, co jste vstali. Snídaně by měla obsahovat bílkoviny, zdravé tuky, vlákninu a vitamíny. Perfektní je třeba omeleta s avokádem a zeleninou. Pokud nejste zcela snídaňový člověk, vyzkoušejte třeba smoothie bez fruktózy s mandlovým mlékem nebo “clean latté”. Uvařte si svoji oblíbenou, černou kávu, nechte vychladnout a rozmixujte s kostkami ledu a lžičkou kokosového oleje.

2. Dodržujte pravidlo 4 – 6 hodin. Malé svačinky v průběhu dne jsou v pořádku, ale rozhodně to nepřehánějte a snažte se dodržovat mezi jídlem pravidelné pauzy, aby vaše tělo mělo dostatek času vše zpracovat. Výživová poradkyně Kelly LeVaque doporučuje minimálně čtyřhodinové rozestupy mezi velkými jídly.

3. Hlavně vodu. Jakmile se cítíte jen trochu žízniví, znamená to, že už jste svůj metabolismus nechtěně zpomalili. Proto svůj pitný režim nepodceňujte a hned po ránu si dejte alespoň dvě velké sklenice vody s citronem nebo pořádný šálek zeleného čaje.

4. Okořeňte si den. Doslova. Cayennský pepř, kurkuma, zázvor nebo i skořice fungují na zrychlení metabolismu jako kouzlo. A současně mají silně detoxikační účinky, proto je 100% zahrňte do svých receptů či vyzkoušejte chai latté nebo zlaté mléko, o kterém jsme psali již tady.

5. Dejte na kvalitní spánek. Nedostatek spánku může zapříčinit zbytečně přejídání během dne. Beauty spánek, tedy 7 – 8 hodin minimálně, dá dostatečně odpočinout vašim svalům a trávicímu systému a současně zajistí dostatek leptinu, což je hormon, který reguluje příjem a výdej energie. Vysoká hladina leptinu v organismu signalizuje mozku, že jsme nasycení a spokojení.