Spánek: alfa a omega krásy

Nedostatek nočního odpočinku se negativně podepisuje na váze i obranyschopnosti našeho organismu, ale důležitý vliv má spánek má také na stav naší pokožky. Studie University Hospitals Case Medical Center porovnávala vzhled pleti žen spících více než sedm hodin denně a těch, které vstávají už po pěti hodinách od zalehnutí do postele. A výsledky jsou víc než překvapivé. Poctivější spáčky působily až o pět let mladším dojmem, ačkoli byly všechny ženy stejného věku. Krátký spánek má na svědomí vrásky, nerovnoměrnou pigmentaci i ztrátu elasticity kůže. Neodpočatá pleť se navíc hůře hojí po spálení sluníčkem a její přirozená hydratační schopnost je narušená.

Jak by měl vypadat kvalitní spánek?

Všichni odborníci se shodují na tom, že aby měla pokožka čas se zregenerovat, potřebuje minimálně sedm hodin relaxu. Neměli byste ale spát přes devět hodin. Správný spánek znamená usnout do třiceti minut, v noci se neprobudit více než jednou a vstát, až když zazvoní budík. Pokud pracujete v noci a spíte ve dne,  snažte se aspoň dodržet pravidelný harmonogram spánku, ať si na něj vaše tělo zvykne.

Ideálně usnout

V momentě, kdy se vydáváte do říše snů, by v ložnici neměla teplota přesáhnout 19 stupňů a zároveň by v ní měla být naprostá tma. Chytré telefony a tablety vypněte hodinu před odebráním se do postele – vydávají totiž světlo podobné dennímu, které brání tvorbě melatoninu, hormonu snů. Pokud potřebujete s usínáním pomoct, uvařte si večer čaj z bylinek, nejlépe z heřmánku, verbeny nebo z lipového květu. A v naprosto ideálním případě byste měla každý den vstát ve stejný čas. Ano, i o víkendu. Pro krásu se prostě musí trpět.

REKLAMA