Šílenství dietní kultury překročilo další mez: in je zámek na zuby

 

Jedná se o první zubní zámek na světě a implantovat vám ho může výhradně dentista. I když jeho vynálezci tvrdí, že má pomoci hlavně morbidně obézním lidem, lidskoprávní organizace upozorňují na to, že mezi výzkumným vzorkem pacientů byly výhradně ženy a přístroj je tedy sexistický. Členky experimentu také pro Guardian uvedly, že během času, kdy měly na zubech ony magnety, jim připadalo, „že jejich život nestojí za nic".

Profesor Paul Brunton, který je vedoucím výzkumu, tvrdí, že DentalSlim Diet Control, je dostupnou alternativou metody podvázání žaludky. Tedy ultimátum řešením pro ty, kterým přebytečná váha ohrožuje zdravotní stav, ale nedokáží se jí žádným jiným způsobem zbavit nebo pro ty, kteří musí podstoupit operaci, ale dokud nezhubnou, představuje pro ně závažné riziko. Nejde jen také jen o ztrátu kilogramů jako takovou, ale údajné vybudování si zdravějších návyků stravování. V praxi to vypadá jako tekutá dieta, jen u toho máte zámek na zubech a složitě se vám artikuluje.

Velká tuková bitva, kterou můžete vyhrát

elle.cz

Jak si to představit v praxi? Ti, kdo nosili takzvaná rovnátka napevno nebo podstoupili korektivní operaci čelisti, mají jasno. Nemůžete žvýkat, ztrácíte chuť k jídlu, protože každé pozření sousta stojí takovou námahu, že si rozmyslíte, zda vůbec máte zájem něco tak náročného jako jídlo, absolvovat.

Takzvaná kultura hubnutí, kdy za atributy úspěchu považujeme pouze ta těla, která dosahují určitých tvarů a velikostí, je podobně škodlivá jako chorobné přejídání. Většinou máme jasno, jak se člověk s nadváhou do svého stavu „dopracoval": zkrátka je prostopášný, nestřídmý, se slabou vůlí. Oproti tomu, kompliment, že to někomu sluší, protože „hezky zhubl" za toxický nepovažujeme, aniž bychom věděli, jak se dotyčný své váhy zbavil.

 

Každé pozření sousta stojí takovou námahu, že si rozmyslíte, zda vůbec máte zájem něco tak náročného jako jídlo, absolvovat.

 

Ačkoliv hovory o „ideální" váze, „správných potravinách" a etičnosti diet nikdy nekončí jednoznačným rozhřešením, v kontextu celosvětových problémů působí nevyváženě. Především v porovnání s například Severní Koreou nebo Jemenem, kde hlady umírají děti, jsou naše obavy o příliš mnoho karbohydrátů ve stravě tak nějak nemístné. 

Zámek na zuby zdravé stravovací návyky nepřinese. Už proto, že odpověď na to, co prospívá, nebo naopak škodí našemu tělu, máme jen my sami. I kdybychom všichni jedli totéž a cvičili podle jednotného plánu, budou naše postavy vypadat různě. Klíč ke správným stravovacím návykům proto leží v naší psychice a sebepoznání.

Čeká nás budoucnost bez pevné stravy?

elle.cz