Mně se líbí BOB aneb 20's mikáda jsou zpět

Tento ikonický účes si pamatujeme hlavně díky tzv. „roaring twenties”. Byť definoval 20. léta minulého století, vznikl o něco dříve. Třicet let předtím jej totiž nosila francouzská herečka Polaire, známá také jako „nejošklivější žena na světě”. Jak hrubé!  

Je ale pravdou, že od dvacátých let ze světových ulic nikdy nezmizel. Pouze přicházel a odcházel – jako je tomu u všech trendů. Po dekády (či dokonce století), kdy dlouhé vlasy symbolizovaly největší ženskou chloubu a platilo pravidlo „čím delší, tím lepší”. Viktoriánská a Edwardská éra dlouhé vlasy promovala v Británii i po celém evropském kontinentu, v Americe se zase zuby nehty držel nakažlivý trend tzv. Gibson Girls.  
 
Po druhé světová válce, kdy dámské knižní kluby vystřídaly sjezdy feministek u čaje o páté, přišla také první vlna sexuální revoluce. Nastala éra okázalé dekadence, krátkých sukní a ještě kratších vlasů. Ženy odhodily své hřívy po vzoru hollywoodské herečky a tehdejší beauty ikony Cary Bow a měly o starost méně. Nebo ne?  

Není náhodou bob symbolickou předzvěstí další katastrofy globálního charakteru? Na samém konci dvacátých let totiž také začala Velká ekonomická krize. Možná ve chvíli, kdy se konečně lidstvo zbaví pandemie nastane recese nebývalých rozměrů. Podle toho, co pro The Guardian řekl profesor Yaleské univerzity Nicholas Christakis, můžeme nejbližších letech čekávat „sexuální prostopášnost, velké útraty a obrácenou religiozitu“.  

Možná bychom měli na chvíli opustit konspirační teorie předpovídající New Order Klause Schwaba a zůstat pouze u účesů. V tom případě se pojďme podívat na hollywoodské celebrity, které jej s oblibou nosí. Krátké či delší, kudrnaté a rovné, s ofinou nebo bez – #AllYouCanWear.

Bob v podání celebrit: