Kolik sexu je dost? Kolik málo? A jak jste na tom vy?

Přičemž evergreenem je, jak často “to” dělat, komu to tak vyhovuje a komu ne a podle čeho se vlastně pozná, jak by to ideálně mělo být. Tedy kolik sexu je tak akorát. Abychom byli v pohodě, šťastní a stejně pozitivně se to odráželo i na vztahu. No, upřímně řečeno, dost často se s holkama shodneme na tom, že sexu by mohlo být více. Kdyby… přičemž to kdyby je tam dost zásadní slovo. Myslíme tím totiž třeba situace, kdyby byl jiný partner, kdyby bylo více času, méně dětí, méně ranního vstávání a nebo třeba méně práce v práci a tak dále. 

Ale existuje vůbec nějaké měřítko, kolikrát za týden, za měsíc, za rok je “normální” mít sex? Těžká otázka. Když ji zadáte do Googlu, vyjedou tisíce odpovědí. Za těmi relativně objektivními stojí výzkumy. Jeden z amerických výzkumů vypracovaný slavným Kinseyho institutem ukázal, že dvacetiletí partneři mívají sex přibližně 111x za rok, zatímco partneři po více než desetiletém vztahu mají sex průměrně 58x ročně. Každých dalších deset let frekvence sexu klesá o dalších 20%. Tolik relativně seriózní výzkumy. Je ale na místě připomenout, že sexuologové se shodují na tom, že o sexu většinou rádi lžeme. A to i do anonymních výzkumů. Většina lidí prý totiž nemá sex zdaleka tak často, jak obvykle svému okolí tvrdí…  

K číslu, kolik sexu je “dost”, se tedy asi nedopracujeme. Ale můžeme si říct, kdy už by měl zaznít varovný alarm, že je ho málo: 1. Pokud s partnerem nespíte půl roku a více. 2. Pokud ve vás nezájem partnera vyvolává stres a deprese. 

Nicméně z ničeho výše zmíněného se nemusíte hroutit a týrat se, zda máte sexu moc nebo málo. Frekvence sexu je totiž ryze individuální záležitost. Někdo může souložit třikrát týdně a přijde mu to málo a jiný jednou za měsíc a bude mu to úplně stačit. 

Jinými slovy, abyste byli se svým intimním životem spokojení, musíte hlavně pochopit, přijmout a respektovat vaši přirozenou chuť na sex. Ta se může měnit s ohledem na věk, náladu, zdraví, peníze, práci či partnera… Ale především mějte na paměti, že váš sexuální život nepodléhá žádným normám a předepsaným statistikám. Pokud jste s frekvencí sexu spokojeni, pak ho máte přesně tak akorát. Tečka. 

 

EBC promo