Máte sklony k nevěře? Otestujte se!

Nevěra se jí v jejím pojetí zkrátka “stala”. Nejdřív jsem si o ní pomyslela, že je pěkná alibistka, ale pak jsem si sáhla do vlastního svědomí a pojmenovala si to: Nevěra není věc, která se jen tak přihodí. Sama od sebe. Pasivně. Když budete nevěrná, stane se to hlavně proto, že takovou aférku zkrátka (nutně) potřebujete. Obvykle jí předchází, že vám to s partnerem už delší dobu skřípe, začínáte být alergická na jeho otázky: Co máme k večeři? a Kdy za mnou přijdeš do ložnice?, lezou vám na nervy jeho vtipy (pokusy o ně), jeho doteky (pokusy o ně) i pronášená moudra o životě a politice (pokusy o ně). V případě, že spolu s partnerem nezačnete o vyhrocené situaci mluvit a na rovinu si neřeknete a nerozeberete, co vám vadí, jste na nejrychlejší cestě k tomu hledat řešení, respektive únik mimo vztah.

Ale rozhodně to není o tom, že byste nevěru vědomě plánovala, chystala a čekala jen, až ve vás nějaký muž na ulici díky upřenému pohledu do očí vzbudí nepřekonatelnou touhu a chuť na sex. Milostná aférka si chystá svou půdu měsíce a někdy i roky předem.

Nevěra totiž není jen o sexu jako takovém, i když ten samozřejmě logicky hraje obrovskou roli. Pro někoho může být na nevěře atraktivní především to, že je pro druhého opět nepřekonatelně vzrušující. Pro jiného může být sexy, že je v roli sváděného a hýčkaného. Nehledě na další významný bonus nevěry, a to je sladký pocit zakázaného ovoce, dále pocit, že se můžete aspoň na chvíli vzdálit z reality obvykle plné starostí a stresů a také fakt, že dobrý sex (a to ten při nevěře obvykle bývá) vám díky vyplaveným hormonům vytvoří oázu pohody.

nevera druha

Nicméně nevěra vám může zpříjemnit život, rozmělnit všední starosti, přivést vás na jiné myšlenky, ale taky definitivně narušit nebo rozbít váš stávající vztah. To v případě, že vám na aférku přijde partner. Pokud vás tahle představa zaskočí, pokuste se raději nevěře vyhnout - starejte se o váš vztah, zabývejte se svými pocity (těmi pozitivními - co vás na tom těší, i těmi negativními - co vás na vztahu nejvíc vytáčí), mluvte o nich s partnerem a nečekejte, až se “něco” stane samo. To něco je téměř vždy krize nebo někdo třetí do počtu…

 

Test: Máte sklony k nevěře? 10 příznaků, které napovídají, že máte tendence být nevěrní.

Zodpovězte si následující otázky. Pokud na 1-3 otázky odpovíte ANO, měli byste si rozhodně najít čas na rozhovor s partnerem o tom, že ve vztahu nejste spokojeni. Jestli odpovíte ANO na 4-7 otázek, je dost pravděpodobné, že kdyby byla příležitost, nevěře byste se nebránili. 8-10 odpovědí ANO znamená, že dříve či později budete svému partnerovi rozhodně nevěrní.

 

1. Často přemýšlíte o tom, že svého partnera máte sice ráda, ale nejste do něj zamilovaná.

2. Se svým partnerem se necítíte šťastná už delší dobu (více než jeden rok).

3. Vztah se pro vás stává nudný.

4. Nejraději byste vztah ukončila, ale nechcete zranit vašeho partnera.

5. Nemáte (zatím) odvahu požádat o rozvod.

6. Už několikrát jste se snažila (nebo si aspoň myslíte, že jste se snažila) probrat s partnerem, že s ním nejste šťastná. Nicméně k ničemu to nevedlo. Případně následně došlo k psychickému týrání nebo k fyzickému napadení.

7. Začala jste v poslední době trávit mnohem více volného času s lidmi, které baví stejné věci jako vás (po létech zase hrajete golf, nově jste objevila cyklistiku nebo fotografování atd.)

8. Ze strany partnera dlouhodobě necítíte, že by vás oceňoval, respektoval nebo obdivoval.

9. Váš sexuální život není takový, jaký byste si představovali.

10. Někteří vám blízcí lidé z vašeho okolí byli či jsou nevěrní.