Nelžete si, díl 1.

Zkuste se ale podívat pravdě do očí – co když vás jen nemá dost rád?

S ním je prostě všechno úplně jiné a úžasné!“ líčila mi kamarádka Lea svou začínající známost s fotografem Markem. „Je vtipný, bere mě na večírky, na které chodí spousta hrozně důležitých lidí… A pořád mi říká, jaká je to úleva, když se po dlouhém focení může konečně bavit s někým normálním, a ne jenom s připitomělými modelkami.“

Potom se odmlčela a zaraženě připustila: „Teda, někdy je to jeho focení opravdu dlouhé.“ A vzpomněla si, jak před týdnem na Marka čekala v restauraci dvě hodiny, protože jeho práce v ateliéru se neplánovaně protáhla do deseti večer. Občas prý pracuje dokonce tak moc, že se jí třeba několik dní vůbec neozve, anebo na poslední chvíli zruší domluvené rande. Když jsem se vyptávala dál, vylezlo z ní, že občas se chová tak, jako by Lea u něj ani nebyla. „Pustí si televizi nebo muziku a jenom civí před sebe,“ přemítala a dodala: „Má to teď těžký.“ Marek má totiž za sebou dramatický rozchod s jednou z těch ‚připitomělých modelek‘,“ vysvětlila mi. Po tom, co prožil s tou semetrikou, je pro něj obtížné se někomu znovu citově otevřít. (Proto také Leu na těch úžasných večírcích všem těm důležitým lidem představuje jako svoji kamarádku, a ne jako svou holku.) Ale nejspProxy-Connection: keep-alive Cache-Control: max-age=0 š to jenom chce trochu času a hodně tolerance a pochopení. „Rozhodně!“ podpořila jsem ji. A dodala jsem, že Marek se nejspíš jenom nechce po hlavě vrhat do vážného vztahu, zvlášť když cítí, že Lea je úplně jiná, daleko chytřejší a zvláštnější a zajímavější než všechny ty hloupé blonďaté barbíny, s nimiž se setkává při focení reklam. Musí mu jenom dát trochu času, aby si všechno srovnal v hlavě.

Když muži mlží
Ano, přesně tak. Chce to jen trochu času. Jsi pro něj až moc skvělá. Prožívá teď těžké období. Má moc práce. Má depku. Terorizuje ho jeho bývalá. S takovými (i mnohými jinými) důvody přispěcháme pokaždé, když se k nám nebo k našim kamarádkám nějaký muž chová jaksi nečitelně. Občas je milý, občas nám nezavolá. Občas nás vezme na romantický víkend, a občas se na týden někam vypaří. Tvrdí, že mu je s námi fajn, ale řečem o společné budoucnosti se vyhýbá jako čert kříži, byť by šlo jen o zájezd do Portugalska letos v červenci.
Bohužel existuje kniha, která nám na tyto a podobné nejednoznačné signály dává zcela jednoznačnou odpověď. Ta kniha se jmenuje Až tak moc tě nežere (ano, to je ta odpověď). Napsali ji Greg Behrendt a Liz Tuccillo, scenáristé seriálu Sex ve městě. A nyní podle ní dokonce vznikl stejnojmenný celovečerní film s Benem Affleckem, Jennifer Aniston a Drew Barrymore v hlavních rolích.

Muži nejsou nijak zvlášť složití, vysvětluje Greg Behrendt ve své knize. Pokud si z jeho chování nejste jistá, jak to vlastně mezi vámi dvěma je, pak to nejspíš není žádná sláva. „Jestli tě nějaký chlap žere, dá ti to najevo. Volá ti, běhá za tebou, chce se seznámit s tvými přáteli, nemůže z tebe spustit oči a sundat ruce, a když usoudíš, že už dozrál čas na sex, velice rád to vezme na vědomí.“ A pokud se váš vyvolený chová o něco méně srozumitelně, určitě to není proto, že z vás má trému nebo že prožil těžké dětství: „Radši bychom si nechali utrhnout ruku okýnkem městského autobusu, než bychom ti na rovinu řekli, že nejsi ta pravá. Jsme si totiž úplně jistí, že bys zavraždila nás nebo sebe nebo oba – nebo ještě něco horšího, že by ses rozbrečela a ječela na nás.“