Svatební kytice

Při výběru svatební kytice platí jedno osvědčené pravidlo – vybírejte ji až nakonec. Až bude jasné úplně všechno. Svazek květin by totiž měl perfektně ladit k vašim šatům, k obleku ženicha a dokonale dotvářet celek.
Dříve se tradovalo, že svatební kytici vybíral ženich. Jenže ten by do svatebního dne neměl vaše šaty vidět, a tak se v průběhu času ustálil zvyk, že kytici ve svatební den pouze zaplatí a vyzvedne.

Takže jak na to?
Po příchodu do květinářství budete obvykle čelit otázce, jaký si přejete tvar. Základní rozdělení je na kytice kulaté (někdy se jim také říká biedermeier), převislé a zepter, tedy ty na dlouhé stopce.
Podle vámi vybraného tvaru vám květinářka většinou nabídne květiny, z kterých by je bylo vhodné uvázat.

Kulaté kytice mohou být vázány pouze z jednoho druhu květů – například z kal, lilií, orchidejí, slunečnic, kopretin, tulipánů apod. –, nebo z různých kombinací. Naprostou klasikou jsou růže, které můžete smíchat například s fréziemi, liliemi, eustomou nebo bouvardií.
Kulaté pugety se hodí k romantičtějším svatebním šatům s ozdobami a řasením. Jsou totiž poměrně malé a šaty nebudou zakrývat. Z toho samého důvodu jsou dobré i pro drobnější a menší postavy.

Převislé kytice mohou být komponovány do tvaru kapky, tedy menšího převisu, anebo mohou být navázány do převisu dlouhého. Výroba takové kytice je daleko náročnější, a proto i jejich cena bývá daleko vyšší. Taková kytice se hodí k jednodušším siluetám bez zdobení a je vhodnější pro vysoké nevěsty.

Styl zepter je poměrně jednoduchý. Květiny mohou být svázány buď dokulata s dlouhým stonkem, nebo kaskádovitě a pak se drží opřené o předloktí.
Nejoblíbenější pro něj jsou kaly. Hodí se pro jednodušší sofistikované šaty bez volánků a cingrlátek.

Alternativou pro odvážné jsou nejrůznější extravagance. Tzn. závěsy na předloktí, košíčky, koule nebo květinové kabelky. Většinu těchto svatebních kytek najdete v holandských floristických katalozích, které vám nabídnou v některých květinářstvích. Tento druh svatebních kytic je vhodný pro méně tradiční svatební šaty nebo pro modely velmi elegantní a jednoduché.

Jak ji sladit s barvou šatů?
Pokud máte šaty sněhobílé, nic moc řešit nemusíte. Ale jestli máte na šatech jakoukoli barevnou aplikaci, měla by kytka s tímto prvkem ladit. V případě smetanově bílých šatů nebo barvy champagne vybírejte tóny pastelové a krémové. Rozhodně zapomeňte na úplně bílé květy, ty k nim ladit nebudou.

S kyticí pro nevěstu by měla ladit i ostatní květinová výzdoba – květiny pro ženicha, maminky, družičky, květinové dekorace a další.
Vedle květinářství, ve kterém by vám měli nabídnout vlastní katalog svatebních kytic, si ji můžete objednat přímo v některých svatebních salonech. Výhodou je, že vás tam znají, vědí, jaké máte šaty, a dokážou floristce dokonale vysvětlit požadovanou barvu, typ apod.

Předplaťsi & Ušetři

Elle cover
REKLAMA