Jak číst v obličeji

Pokud chcete poznat, co si o vás ten druhý myslí, je dobré vědět, co znamenají různé mimické pohyby, zejména v obličeji. Proto je také vhodné jít na první rande do kavárny nebo do restaurace, kde si uvidíte dobře do tváře, nikoli třeba na projížďku autem nebo jen do kina, kde na sebe neuvidíte.

Nejdřív si pozorně prohlédněte celý obličej svého protějšku, pěkně pomalu, odshora dolů. Pak můžete dobře pozorovat změny, které nastanou v různých situacích. Krátká, často sotva postřehnutelná grimasa může prozradit to, co nechce říct. Třeba když se zdá klidný a souhlasně vám naslouchá, a najednou na vteřinu odhalí horní zuby a pokrčí nos – vyjadřuje tak, že je znechucen tím, co jste zrovna řekla nebo udělala, i když verbálně vám to třeba neprozradí.

Pozor na úsměv
Opravdový, upřímný úsměv je takový, při kterém se usmívají i oči – poznáte to tak, že kolem vnějších koutků se dělají vějířky. Jestliže má dotyčný roztažená ústa, ale oči se téměř nehnou, znamená to, že ve vaší společnosti není rád nebo to s vámi nemyslí upřímně. Teprve odhalené zuby, upřímný pohled do očí, mírně povolený spodní ret, rozšířené nosní dírky a viditelné dýchání prozrazují vzrušení nebo zamilovanost.

Nenudí se s vámi?
Z výrazu tváře i celého těla se dá také poznat, jestli se s vámi váš protějšek baví, nebo to jen – ať už z jakéhokoli důvodu – předstírá. Co signalizuje nezájem? Má prázdný pohled, nedívá se na vás, ale těká pohledem po místnosti či okolních lidech, pomlaskává, kouše se do rtů, sahá si na obličej…

Zdá se vám to složité? Nonverbální signály jsou někdy nenápadné, ale vyplatí se jich všímat. Zkuste to!

EBC promo