Kamarádka mého milence, díl 1.

Jde totiž o nejlepší kamarádku mého přítele. Nastal čas na žárlivou scénu?

Crrrrrn! Neodbytné drnčení telefonu přervalo můj sen o surfování v mořských vlnách. Zelené blikání budíku mě utvrdilo v předtuše, že v tuto noční dobu mě na druhém konci linky mohou čekat výhradně katastrofy typu rodinná tragédie, vyhořelá chalupa na venkově nebo zhroucená přítelkyně. Mýlka předem vyloučena.

Volá Marči. Právě našla manžela v posteli s jeho nejlepší ‚kamarádkou‘. „A bylo to kvůli sexu? Nešlo o nějakou tělesnou nevolnost nebo tak něco?“ pokouším se zabrzdit startující hysterii v jejím hlase idiotským odlehčením. „Dělali to!“ zaječí Marči a hlas jí vyletí o oktávu výš. „Nevím, co si mám počít,“ zafňuká do sluchátka, zatímco já s jistotou vím, že pro dnešek jsem dosnila.
„Pořád dokola opakoval, že to, co cítí k NÍ, je jenom kamarádský vztah. Chodili spolu na kafe, na výstavy,“ zajíká se o hodinu později nad mojitem v našem oblíbeném podniku. Přes okna baru sleduji déšť vytrvale pleskající o asfalt, poslouchám kvílení Annie Lennox, nechávám po sobě stékat lamentace nejlepší kamarádky a klížení víček zaháním myšlenkami, že kdysi tu takto nad mojitem uklidňovala ona mě. „Prý jestli si myslím, že jde o víc, jsem blázen. Potkal člProxy-ConneProxy-Connection: keep-alive Cache-Control: max-age=0 ion: keep-alive Cache-Control: max-age=0 ěka, s nímž si rozumí VNITŘNĚ. No, vnitřní to opravdu bylo…“ křiví Marči obličej vzeky. A na to zabírá pouze další runda.

Po šesti koktejlech mě taxík unáší procitajícím městem a otupělým mozkem víří opilé útržky myšlenek. Je opravdu přátelství mezi mužem a ženou iluzí? Jsme všichni oběti pudů a skončí takové souznění duší nakonec zákonitě v posteli?
Sama ‚nejlepší kamarádku‘ svého přítele nemám zrovna v oblibě. Nikdy mi s ní nebyl nevěrný a nevšimla jsem si ani toho, že by to mezi nimi jiskřilo opravdovou sexuální přitažlivostí. Dokonce si myslím, že není jeho typ. Ale stejně mi vadí. Už proto, že přítel mi vždycky nadšeně vypráví, co říkala (a byla při tom hrozně vtipná a chytrá, což je z jeho výrazu vidět).

Syndrom nejlepší kamarádky
Střízlivý rozum dospělé, samostatné a vyrovnané ženy nás samozřejmě všechny nabádá, že představí-li nám náš miláček kamarádku, s níž ho pojí mnohaleté přátelství, není důvod k žárlivosti. Jenže to si možná myslela i princezna Diana, když jí její královský choť představil svou letitou kamarádku, jistou Camillu Parker-Bowles… Statistiky navíc dávají ponurým teoriím za pravdu. Podle studie, o níž informoval časopis Psychology Today, 62 procent z mužů a žen, kteří tvrdí, že mají kamarády mezi druhým pohlavím, přiznává, že v jejich kamarádství je (nebo bylo) sexuální napětí.
„Takže jak to tedy s tím nevinným kamarádstvím opačných pohlaví je?“ nadhodím tohle výbušné téma na nejbližší party s kamarády.
„Hluboké přátelství mezi mužem a ženou bez sexu nemůže existovat,“ je si jist kamarád spisovatel, který se po krátkém intermezzu v reklamce opět vrátil ke kariéře zneuznaného intelektuála. Sedíme v začouzené kavárně, společně s námi ještě jeho nakladatel, pár herců s ambicemi, holka, co si dělá doktorát na žurnalistice a pracuje v televizi.

„Jedinou výjimku tvoří podle mého názoru takové kamarádské dvojice, které už mají vztah nebo sexuální eskapádu za sebou, bezproblémově se s tím srovnaly a stále si rozumějí. Za jiných okolností to u heterosexuálních kamarádských párů prostě nefunguje,“ mudruje muž slova. „Buď skončí větším či menším milostným experimentem, nebo postupně skončí samo ‚kamarádství‘.“

Mediální expertka nesouhlasí. Na stáži v BBC se prý seznámila s dokumentaristou Martinem a po celý půlrok jejího londýnského pobytu tvořili nerozlučnou dvojici. Na sex přitom nikdy nedošlo. Oba totiž měli zkušenost, že odnese-li erotika jednou přátelství, odnese je navždy. Po skončení stáže přitom jejich kamarádství pokračovalo i přes vody kanálu. Prostřednictvím e-mailů či ICQ každodenně pitvali své pracovní i milostné trable. „Oba jsme procházeli dost turbulentními obdobími, a tak se pohled z druhé strany barikády vždycky hodil.“ Každoročně taky začali trávit společně dovolené – bivakovali v Pyrenejích, prolezli Indii i jihovýchodní Asii, přede dvěma lety projeli Spojené státy po slavné Route 66. Sami nebo ve společnosti aktuálních partnerů. Ti se za deset let jejich kamarádství měnili, zatímco oni zůstávali stabilní dvojicí. Nedávno oslavili kulaté výročí seznámení. Na jednom londýnském mostě pro pěší, s lahví šampaňského Veuve Cliquiot. „Bylo to úžasné,“ dojímá se expertka.

„A seš si jistá, že Martin na tom mostě nezapíjel nenaplněnou lásku?“ utrousí tak trochu jízlivě spisovatel.