Kamarádka mého milence, díl 2.

Na bojišti vztahů
Odpůrci a příznivci přátelství mezi mužem a ženou se nikdy neshodnou, napadá mě, když si k tématu pročítám články. Podle psychologů ale přátelství mezi mužem a ženou opravdu může fungovat. Představa, že spolu nemohou kamarádit, prý pochází z dob, kdy žili v oddělených světech a ,potkávali‘ se právě jen proto, aby se seznámili. Dneska ale spolu obě pohlaví běžně pracují, sportují…

Ženy a muži navíc prožívají kamarádství na zcela mimoběžných kolejích. Zatímco ženy spolu hlavně mluví, muži spíše něco společně podnikají. A taky si navzájem příliš neprojevují city, jinak by byli označeni za příliš zženštilé. Jenže právě to je táhne k opačnému pohlaví, kde hledají rady i empatie. Takže zatímco my kamarádíme spíš s jinými ženami, muži pro svěřování intimit hledají… taky ženy, které jsou mnohem citlivější.
Samozřejmě, v první chvíli muže poutá k ženám hlavně sexuální přitažlivost, která bývá nejobvyklejším důvodem k seznámení. Na splynutí duší zpravidla dojde až posléze. Neznamená to ale, že každá atraktivní žena v blízkosti vašeho miláčka znamená potenciální nebezpečí.

Dokonce se dají určit i skupiny žen, které jsou pro nás méně nebezpečné než ty ostatní. Lehce a poměrně spolehlivě dokážou pánové uhlídat platonický vztah především v případech, kdy je pro ně spojenectví s danou ženou užitečnější než sex. Na neposkvrněném přátelství si proto dávají záležet obchodní partneři, specialisté, kteří potřebují důležité informace, prostě všichni, které by věta „Ty už mě nemiluješ, bídáku!“ mohla jednoho dne připravit o kariéru, zdroj inspirace nebo cenných informací. Pokud se tedy partnerovi nečekaně protáhne večeře s obchodní společnicí do pozdních nočních hodin, není důvod k panice. Muži jsou totiž většinou pragmatici a erotické napětí navíc obvykle časem vyprchá.

Servisní knížka k mužské duši
A hysterické scény kvůli drinku s bejvalkou? Čirý nerozum. Chytrá žena ví, že bývalá partnerka je něco jako mechanik, který vám při troše šikovnosti může poskytnout nevyčíslitelné hodnoty: totiž servisní knížku k duši vašeho protějšku. Ona ví, proč on má slabost pro některé lidi a jednu konkrétní psí rasu, kde a proč přišel k dávivému reflexu na určité vůně, proč miluje jisté písně… Byla totiž u toho, když se mu to stalo, když se měnil, formoval, prožíval důležité věci.

A ať se vám to líbí nebo ne, ona má na svědomí i mnohá technická vylepšení. Neboť, přiznejme si, jsou věci, které málokterý muž obsahuje už při vstupní kontrole, musí ho to naučit nějaká žena: sladit košili s kravatou, nekomentovat jiné ženy a cenovky v buticích… Podrobné prostudování takové servisní knížky ušetří nejedno nedorozumění. Dozvíte se taky, jaké havárie a opravy váš milý prodělal a co už nikdy nebude jako nové, takže nemá cenu nad tím naříkat. Už proto byste s bejvalkou měla být zadobře (pokud ji znáte).

Poznej svého nepřítele
Když jsem přemýšlela o nešťastné Marči i nejlepší kamarádce svého přítele, napadlo mě, že právě tady možná leží řešení. Udělat z potenciální sokyně pokud možno svoji kamarádku. Tak jí totiž odejmete jednu poziční výhodu, totiž dokonalou znalost terénu jejího vztahu s vaším přítelem. A to je účinná prevence proti zoufalým nočním telefonátům bortícím iluze o přátelství mezi mužem a ženou.