Nechce vás nosit na rukou?

Nejen manželky ze začátku století měly po ruce ‚chytrou knížku‘. Na podobný návod se mohli spolehnout i manželé. Jeho autorka si nebrala žádné servítky – manželům hned zkraje říká, aby ze sebe nedělali pány tvorstva, nebo že budou vypadat směšně. A to bylo tenkrát dost silné kafe. Podívejte, čeho ještě se měli pánové vyvarovat, aby u rodinného krbu vládla pohoda. Hned první rada příručky z roku 1913 s názvem Co nemá manžel nikdy dělat stojí za to.

1. Nezačínejte svůj manželský život s příliš velkým očekáváním. Ušetříte si spoustu zklamání.

2. Nesoustřeďujte svou pozornost na nedostatek tělesné dokonalosti své manželky. Krása ducha je mnohem víc než krása těla. 

3. Nezapomeňte, že nejste nesmrtelný. Jaké šance bude vaše manželka mít, když zemřete a necháte ji neznalou úskoků tohoto nebezpečného světa?

4. Nezapomeňte občas koupit své manželce rukavice. Vždy ji potěší, když je dostane.

5. Neříkejte, že vaše manželka plýtvá časem při čtení. Pomozte jí vybrat dobrou knihu, ať při četbě o životě druhých občas zapomene na své malé starosti.

6. Nemračte se a netvařte se přísně. Vypěstujte si příjemný výraz, pokud vás jím neobdařila příroda.

7. Nebuďte moc náročný, pokud jde o vaření. Pokud si nemůžete dovolit kvalifikovanou kuchařku, nežádejte složitá jídla.

8. Neodhazujte špičky od doutníků do mísy s vodou, kterou má vaše manželka před plynovým topením. Nejsou nijak dekorativní a vaší paní se nebudou líbit.

9. Nechovejte se blahosklonně. Nejste jediná osoba v domě, která má mozek.

10. Neříkejte, že jiné ženy pokládají vyšívání za dostatečný odpočinek. Jestli si to vaše manželka nemyslí, proč by tím měla ztrácet čas místo toho, aby se šla projít nebo dělala věci, které pokládá za odpočinkové?

Knížku vydalo nakladatelství Pragma.

EBC promo