Proč se rozvádíme? Protože spolu nemluvíme!

Dobré manželství je skutečně výsledkem společného a namáhavého úsilí vycházet si vzájemně vstříc, respektovat a tolerovat jeden druhého. Ale co je tím nejdůležitějším aspektem, jehož nedostatek vede k rozvodu? Pokud se domníváte, že se jedná o sex, mýlíte se. Ne, sex to není. V podstatě za veškeré problémy může jedna jediná věc. Nedostatekkomunikace.

Vědci z Michiganské univerzty přišli na to, že každému páru lze předpovědět dobu trvání manželství, pokud by onu dvojici sledoval nestranný pozorovatel. Zejména v situacích, kdy dvojice diskutuje o skutečně palčivých tematech.

Vědci totiž podrobili experimentu 373 párů, které sledovali celých dlouhých šestnáct let. Po ukončení experimentu byly jejich závěry přímo šokující. Míru rozvodovosti vypočítali až na 46 %. Takže co vede manželské páry k tomu, aby manželství ukončili rozvodem?

Pevnost anebo naopak křehkost vztahu jednoznačně souvisí s komunikací partnerů. Ta je nesmírně důležitá, zejména při řešení složitějších problémů. Největší úskalí viděli vědci v tom, když jeden z dvojice zůstával během diskuse klidný až netečný, zatímco ten druhý si otevřel srdce, konstruktivně argumentoval a pokoušel se dát najevo své myšlenky a pocity.

Problém spočíval ve faktu, že právě ten klidnější partner se diskusi svým přístupem vyhýbal, čímž partnerovy pocity jako by podcenil. Ve většině případů byli klidnější právě muži, kteří se všeobecně chovají méně emocionálně než ženy. A právě tady je klíč k neshodám...

Zdroj: doma.nova.cz

Čtěte dál na doma.nova.cz: Deset signálů, že manžel chce rozvod