7 filmů o Paříži a (nejen) o lásce

Tento týden se začalo debatovat o tom, že by se ve filmech mělo zakázat kouření cigaret, a naráželo se mimo jiné na filmy francouzské produkce. Umíte si ale představit Belmonda bez cigarety, nebo Catherine Deneuve bez cigárka? My ne! Pokud si večer budete chtít pustit jen jeden film, vyberte si rozhodně některý z našeho seznamu. Jsou francouzské, natáčely se v Paříži, určitě v nich nehrají jen nekuřáci, bude se v nich i sexovat a rozhodně i jíst skvělé jídlo. Ani bychom se nedivili, kdyby vás to namotivovalo ke koupi letenky a vy se v nejbližší době prošli po vánočních trzích ve městě umělců, světel a Eiffelovky. 

SALUT!

1. Snílci, 2003

"Je sex špinavý? Jen když se dělá pořádně!" I tenhle vtípek ve filmu zazní. Snílci jsou nostalgickým milostným dopisem Paříži roku 1968. Naprosto dokonalý film italského režiséra Bernarda Bertolucciho. Hlavní roli tu má mladičký Michael Pitt, který hraje dvacetiletého naivního Američana Matthewa, který se seznámí se stejně starými dvojčaty, sourozenci Theem a Isabelle (Louis Garrel a Eva Green). Jejich magnetičnost a bezprostřednost ho naprosto pohltí. Matthew se přestěhuje do jejich bytu, který jim na léto zanechali jejich rodiče cestující Evropou. Od toho okamžiku víte, že se trojice sexu prostě nevyhne. Všechny tři hlavní postavy milují film, hry, sex a cigarety. 

Top lokace:
Palais de Chaillot
Port de la Bourdonnais
Louvre
Universite Paris Descartes, 12 Rue de l'Ecole de Médecine

3db2b35cf0b8e2f9c76850184357c32c f410f


 

2. U konce s dechem, 1960

Godardovo U konce s dechem je poctou francouzskému "joie de vivre" (umění žít). Čistý, surový, chaotický příběh s naprosto dokonalým mladým Jean-Paul Belmondem. Belmondo hraje tvrďase, jehož vzorem je Humphrey Bogart a který nešťastnou náhodou zabije policistu. Jean Sebergová hraje Američanku studující žurnalistiku. Tihle dva spolu chodí a s oblibou vedou v posteli erotické konverzace, které postrádají jakékoli hranice. Film francouzské nové vlny o lásce, mládí a totální zamilovanosti. A pozor - film je černobílý. 

Top lokace:
restaurace La Rotonde, Boulvard Montparnasse
hotel Les Rives de Notre Dame, Quai St. Michel
Champs Elysées
International Herald Tribune, Rue de Berri

8AxZK3mFMhxaCkdTLLYAZUeuSLE 8e3aa


 

3. Before Sunset, 2004

Režisér Richard Linklater je jedním z nejzajímavějších režisérů poslední dekády. Jeho film Chlapectví je pro nás v redakci filmovou třešinkou, natáčel ho 12 let. Ale ještě před tímto Oscary oceněným filmem si střihl romantickou trilogii s americkým hercem Ethanem Hawkem a Francouzkou Julií Delphy. Trilogie se jmenují Před úsvitem (Vídeň), Před soumrakem (Paříž) a Před půlnocí (malý řecký ostrov). Každý z filmů se odehrává na jiném místě v Evropě, řeší se v nich vztahy a velká, osudová láska. V druhém, "pařížském" filmu se Jesse a Céline potkávají po dlouhých devíti letech. Film se natáčel 15 dní a provede vás skoro celou Paříží. Rozhodně budete mít pocit, že nejen že společně s hlavními postavami řešíte jejich romantické setkání, ale že jste i během filmu nachodili mnoho a mnoho kilometrů Paříží.

Top lokace:
La Pure Cafe, Rue Jean Macé
knihkupectví Shakespespeare & Company, 37 Rue de la Bucherie

fgZDgOFTh1s 767c9


 

4. Tango v Paříži, 1972

Jeden z nejkontroverznějších filmů všech dob. Dokonce ještě minulý rok se objevily nové skutečnosti, které poukazují na to, že jedna ze sexuálních scén byla zmanipulována. Režisér spolu s hlavním představitelem Marlonem Brando chtěli od mladičké herečky Marii Schneider nehranou a spontánní reakci u jedné emočně velmi vypjaté scény, a tak ji na ni předem nepřipravili a neřekli, co ji čeká. Paul, americký vdovec žijící v Paříži nepříliš veselý život se setkává s mladičkou Pařížankou Jeanne. Ve filmu i ve skutečnosti byl Marlon skoro o 30 let starší než Maria. Paul a Jeanne si hned po prvním setkání pronajmou byt, kde se setkávají a naplňují své sexuální i emocionální potřeby. Jednoho dne Paul z bytu zmizí, aniž by o tom řekl Jeanne. Ta se s ním posléze setkává na ulici a konečně se dozvídá, jaké životní peripetie si prožil. Film o nešťastné lásce končí tragicky.

Top lokace:
Pont de Bir-Hakeim, Passy
bar Kennedy Eiffel Bar, Avenue du President Kennedy
Salle Wagram
Rue de l'Alboni, Passy

e93e19a10cbea2a0d544cf7fde8293cf 4d00c


 

5. Milenci z Pont-Neuf, 1991

Juliette Binoche v nejlepší formě. Hraje bezdomovkyni a studentku umění Michéle, která se ocitá na ulici kvůli své nemoci oka a nešťastnému rozchodu. Michéle si najde na spaní místo pod mostem Pont Neuf (nejstarším pařížským mostem). Naruší prostor jednomu ze starousedlíků -bezdomovců Alexovi (Denis Lavant), který se živí polykáním ohně a drobnými krádežemi. Alex a Michéle se do sebe zamilují a společně se toulají Paříží. Film je velmi realistický a láska mezi dvěma zlomenými lidmi je o to impozantnější.

Top lokace:
most Pont Neuf
Boulevard Sebastopol
most Pont des Arts
Louvre

amants du pont neuf 1991 23 g 9c314


 

6. Amélie z Mortmartru

Amélie žije v pařížské čtvrti Montmartre a je uzavřená do svého vlastního, velmi naivního světa. Hraje ji skvělá Audrey Tautou. Amélie pracuje jako číšnice v malém bistru a žije spokojený život ve svém mikrosvětě. Tahle romantická pohádka se stala francouzským filmovým pokladem a z neznámé Audrey udělala během několika měsíců hvězdu. Režisér Jean-Pierre Jeunet chtěl tímto filmem městu Paříž složit poklonu a to se mu povedlo. Tenhle film musíte milovat.

Top lokace:
Rue Saint Vincent, Montmartre
Notre Dame
zelinářství Au Marche dela Butte, Passage des Abbesses, Montmartre
stanice metra, Lamarck-Caulaincourt
Pont des Arts
Café les Deux Moulins, Montmartre

amelie image 3 955cf


 

7. Zvrácený, 2002

Silný film, který vyvolává emoce, a pokud jste citlivější povahy, tak asi do závěrečných titulků nevydržíte (což je podle nás ale škoda). Režisér Gaspar Noé s tímto filmem poprvé provokoval na festivalu v Cannes. Film začíná velmi brutální scénou z klubu S&M, do kterého agresivně vniknou dva muži, aby se pomstili za znásilnění. Příběh je provokativní, je v něm násilí i znásilnění a uvědomíte si, že život se může radikálně změnit jen během několika minut. V hlavních rolích hrají Monica Belluci a její tehdejší manžel Vincent Cassel a oba jsou víc než skvělí. Jejich vzájemná nehraná intimita filmu pomáhá vyrovnávat velmi ožehavé brutální scény. Monica v pudrových šatech nikdy nebyla víc sexy a nikdy si nesáhla až na samé herecké dno jako v tomto filmu. A vyplatilo se. Máte pocit, že všechno, co se děje, prožíváte s ní a že ji určitě musíte zachránit. 

Top lokace:
Banque Club, 23 rue Penthievre

irreversible 48e7c

EBC promo