Deset filmů, o kterých se nejčastěji lže

Povědomí o tom, kdo je Don Vito Corleone a kde se na mapě světové kinematografie nachází Casablanca, patří do obzoru všeobecného rozhledu stejně jako znalost ruských klasiků, vyjmenovaných slov nebo planet sluneční soustavy. Scény a průpovídky z klenotů filmového umění se v popkultuře recyklují zběsileji než plastové lahve a důvěrné seznámení s nimi je předpokladem k tomu, aby jeden nevypadal jako nekultivovaný filmový ignorant. Samozřejme se najde řada těch, pro něž je představa, že by měli dvě a půl hodiny prosedět u Kubrickovy Vesmírné odysey, naprostým sci-fi – ne každý je však ochotný to přiznat.

V anketě nedávno provedené britskou videopůjčovnou LOVEFILM se 80 % zákazníků přiznalo k tomu, že někdy zalhalo o šíři svých diváckých zkušeností. Ze získaných odpovědí podnik sestavil desítku snímků, o nichž zpovídaní nejčastěji tvrdí, že je viděli, ačkoli opak je pravdou. Rotu neviděných filmových legend vede KmotrFrancise Forda Coppoly, v těsném závěsu mu je nesmrtelná Casablanca a trojici uzavírá podivínský TaxikářMartina Scorseseho. Všechny snímky ze žebříčku spojuje fakt, že se řadí k pilířům filmové klasiky, a také to, že je skutečně zhlédl ohromný počet lidí – jen možná ne takový, jaký jste si mysleli.

1. Kmotr

2. Casablanca 

3. Taxikář

4. 2001: Vesmírná odysea 

5. Gauneři
6. Hraje skupina Spinal Tap

7. Apokalypsa

8. Mafiáni
9. Blade Runner 

10. Velký útěk

(Já mám naopak seznam filmů, o nichž tvrdím, že jsem je viděla jen jako kulisu / jen protože byl zadarmo / jen protože nic jiného nedávali, ačkoli jsem na ně měla rezervaci týden dopředu. Našli byste v něm zástupce různých upírských a kouzelnických ság, jeden potopený maxiparník, všelijaké Sexy ve městě a mimo ně i vyložené mimoně.)