TV tip: Edith Piaf

„Non, je ne regrette rien (Ne, ničeho nelituji),“ rozezní se už dnes večer. Česká televize se rozhodla zatěžkat sobotní program nelehkými osudy francouzské národní ikony. A litovat nebudet ani vy. Edith Piaf nebyla jen tak ledajaká zpěvačka, a stejně tak není tři roky starý životopisný snímek vykreslující její životní pouť ledajakým filmem.

Režisér a spoluscenárista Olivier Dahan stvořil působivý portrét fascinující ženy, již po celý život stíhali démoni otřesného dětství a kterou neobyčejný talent dovedl z ulic pařížských předměstí až na světová jeviště. Tvůrce zpřeházel chronologickou posloupnost a pozornost věnoval znázornění emocionálního kolotoče, který nadanou zpěvačkou celý život zmítal.

Nejen proto se o roli Edith Piaf říká, že byla pro francouzskou herečku Marion Cotillard rolí životní. Za přesvědčivé ztvárnění legendárního ‚vrabčáka‘ i dechberoucí pěvecký výkon získala Oscara, vysloužila si ovace na festivalech v Berlíně i v Cannes a zařadila se mezi světovou hereckou špičku.

Potřebujete-li znát přesná historická fakta, hledejte je v knihách, chcete-li pochopit duši Edith Piaf, nalaďte dnes deset minut před půl desátou Českou televizi.