Ikonické boty ze slavných filmů. Znáte jejich příběhy?

„Boty toho o člověku řeknou mnoho: kam jde a kde byl,” říkával s oblibou Forrest Gump. Některé z nich toho však o vás prozradí o mnoho více: například, zda jste ultimátní #badboy, nebo beznadějná romantička. S některými boty se totiž pojí unikátní příběh hollywoodských hrdinů, jiné dokonce hrály ve filmech či seriálech samostatnou roli. Vydejte se po jejich stopách... 

Nike Cortez 1972

Značka Nike, založená Billem Bowermanem a Philem Knightem, se původně jmenovala Blue Ribbon Sports (BRS) a byla distributorem japonského brandu sportovní obuvi Onitsuka Tiger (známé dnes jako Asics). V roce 1966 vytvořil Bill Bowerman běžecké tenisky pro Onitsuka Tiger s názvem TG-24, které se staly přímým předchůdcem Nike Cortez. Své jméno však dostaly až napotřetí – první název TG-24 Mexico se dlouho neuchytil, TG-24 Aztec byl neakceptovatelný pro Adidas, a teprve poté se rozhodlo: TG-24 Cortez! Tenisky měly ihned obrovský úspěch a po osamostatnění nově přejmenovaného Nike v roce 1972 se zrodila legenda – Nike Cortez. Tenisky se staly natolik oblíbenými, že o dva roky později spatřila světlo světa i dámská verze – „Senorita Cortez”. Do hollywoodské popkultury je pomohl dostat seriál Charlie's Angels. Zcela určitě si pamatujete ikonické foto Farrah Fawcett na skateboardu – byl to historický moment. Naše generace si je však bude nejlépe pamatovat z filmu Forrest Gump, kde v nich hlavní hrdina přeběhl napříč celou Amerikou. Tento rok tenisky slaví 50 let. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Rubby Slippers – Wizard Of Oz

„There is no place like home”, šeptá se zavřenými oči Dorothy a klepe podpatky svých rubínových střevíčků. Pamatujete si tuto scénu s fantastickou Judy Garland v hlavní roli? Byť byly podle knižní předlohy střevíčky stříbrné, jejich tvůrce – legendární kostýmní návrhář Adrian, se rozhodl pro sytě rubínovou. Důvod byl jednoduchý – film byl točen v technicoloru a rudá zkrátka víc vynikala na plátně. Dnes se jedná o svatý grál mezi hollywoodskými kostýmy, cena magických rubby slippers se pohybuje kolem dvou milionů dolarů.

Ve skutečnosti však těchto párů existovalo několik, a nebýt znalého kostyméra Kenta Warnera, byly by ztraceny všechny. Pozemky filmového studia MGM se totiž prodaly společně se všemi kulisami a rekvizitami, kterých bylo tak velké množství, že se doslova musely vyhazovat. Kostýmy vykoupil aukční dům, který si Warnera najal na sepsání inventáře. Ten si na oplátku mohl vzít ze skladů cokoliv, co bylo k dispozici. Mimo jiné si tak nechal právě pět párů rubby slippers – nalezených v rohu starého skladu skoro mezi smetím. Všechny páry (až na jeden) později prodal svým přátelům do muzejních sbírek za velmi malé peníze. Jeden si nechal až do své smrti.  

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Mary Jane sandálky – Praštěná holka

Film Clueless je zkrátka klasika žánru. Milujeme jej nejen kvůli skvělému ztvárnění atmosféry amerických devadesátek a dialogovým smečům, ale hlavně pro perfektní preppy outfity Cher Horowitz (Alicie Silverstone). Její bílé elegantní Mary Jane sandálky se nepochybně zapsaly do hollywoodské historie společně s výrazem „Ugh! As if!”  


MJ's nosili králové již odnepaměti. Své jméno však dostaly teprve na začátku 20. století, a to skrze stejnojmennou postavu a sestru hlavního hrdiny komiksu „Buster Brown”. Buster i Mary Jane mimochodem nosili stejné sandálky. Z chlapecké garderoby však začaly mizet až ve 30. letech minulého století. V 60. letech zaznamenaly velký boom díky stylové ikoně Twiggy i návrhářce Mary Quant, začátkem devadesátých let pak zažily svůj velký comeback s trendem „kinderwhore”. Ten přinesla hudební subkultura grunge – a jeho hlavní představitelka Courtney Love. Netrvalo to dlouho a sandálky se začaly vracet i na mola – v roce 1994 se objevily na přehlídce Yves Saint Laurent, ještě téhož roku pak Manolo Blahnik vytvořil své ikonické Campari Mary Janes. Ano, ty samé „urban shoe myth” ze kterých měla Carrie Bradshaw málem nervové zhroucení. A mimochodem, tuto sezónu jsou opět in!   

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Navy blue saténové Hangisi – Sex and The City

Speaking of Carrie, nemůžeme nezmínit naše oblíbené svatební #dreamshoes s křišťálovou přezkou. Od svého uvedení v roce 2008 se lodičky Hangisistaly nejen obuví roku, ale světovým fenoménem udržující si tento status po více než dekádu. Název pochází z turečtiny a v překladu znamená “které?”. Mistrovi však slovo znělo příliš romanticky, což dokonale zapadlo i do filmu, který je proslavil. Jejich magie je spojena primárně se samotným příběhem seriálového (a filmového) páru, jehož lásku nedokázaly zlomit žádné nástrahy osudu. Filmová scéna, kdy se Mr. Big a Carrie po dlouhém odloučení neplánovaně shledají v šatně svého společného bytu, je důvodem, proč stále věříme na happy endy. Saténové navy blue Hangisi se zkrátka staly popkulturním symbolem. Důkazem toho je i fakt, že se v nich vdávala Olivia Palermo, které v šatníku ležely šest let předtím než přišla jejich chvíle.  


„Manolky” nás však provázely tímto kultovním seriálem po celou dobu – jedny přezkové sandály ukradl Carrie lupič přímo za bílého dne, stříbrné Sedaraby d'Orsay jí odcizil někdo z hostů domácí oslavy a pár zelených, kostkovaných mules si pak musela pořídit speciálně pro shledání se svou rivalkou Natashou. Díky Patricii Field se staly samostatnou seriálovou postavou, bez které by to zkrátka nebylo ono. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Converse Chuck Taylor All Star – I, Robot 

Tento seznam by se neobešel bez ikonických „konversek” – ultimátních #badboyshoes. Ty byly původně vytvořené v roce 1917 jako basketbalová obuv, avšak nakonec se staly základem šatníku mnoha undergroundových subkultur včetně punkerů, rockerů a příznivců grunge. Časem si je však oblíbila i široká veřejnost, a to ze všech společenských tříd a věkových vrstev. Trénoval v nich Rocky, tancovali v nich milovníci rychlých aut a přátelé Dannyho Zuka v Pomádě, Allison ze Snídaňového klubu v nich trávila povinný čas po škole a pod hábitem je nosil i Harry Potter. Speciální pozornost si však zasloužily v Sin City, kde ani noir atmosféra celého filmu nedokázala pohltit sytě rudou barvu tenisek tajného detektiva Dwighta v podání Clivea Owense. Trochu přetaženou, ale přesto povedenou reklamou na kultovní obuv byla jejich samostatná role ve filmu I, Robot. Nestydatou propagaci svých „vintage Converse All Star 2004” však detektiv Del Spooner v podání Willa Smithe zvládl na jedničku. All Star zkrátka nestárnou – díky „11” ze Stranger Things a Rue z Euphoria je miluje i generace Z, což dokazuje, že jejich odkaz jen tak nezmizí.  

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Oldrich Voyta – český Manolo Blahnik, který dobývá svět


elle.cz