Grace Jones, módní ikona jednotlivců, královna všech

Excentrická zpěvačka, herečka a modelka, výrazná osobnost a diva, především však ikona, která svým jedinečným stylem ovlivnila generace umělců, módních nadšenců i obyčejných smrtelníků. Narodila se na Jamajce a svou kariéru začala v sedmdesátých letech jako modelka. Její exotická krása, smysl pro dramatičnost a unikátní charisma ji rychle katapultovaly na vrchol a zajistily jí místa na přehlídkových molech a na obálkách módních časopisů. Své avantgardní outfity a nápadité účesy nosila s takovou suverenitou, že se stala oblíbenou tváří významných designérů jako byli Yves Saint Laurent, Jean-Paul Gaultier nebo Issey Miyake. Její ikonické fotografie a módní editorialy z té doby, které vznikly ve spolupráci s předními fotografy jako jsou Jean-Paul Goude nebo Helmut Newton, přinesly do módy nový úhel pohledu. Grace byla jiná, Grace byla diva. A svět ji za to miloval.

Je bezpochyby jedním z největších rebelů v historii módy. Její extravagantní výstřednosti a odvážné módní kombinace ji staví na vlastní, neklasifikovatelnou úroveň. Image Grace Jones by se dala popsat androgynií, působivými maskami, výraznými účesy a avantgardními make-upy. Nejen na jevišti nosila extravagantní kostýmy, které kombinovaly futuristické prvky s etnickými motivy a punkovým vlivem. To a silné líčení, včetně výrazných rtů a zvýrazněných očí, se staly její vizitkou. I dnes je její vliv ve světě haute couture, streetwearu i v celkovém vnímání módy stále patrný.

Grace Jones
Info ikona

Tak zněly osmdesátky

Nedlouho poté, co dobyla módní svět, stala i hudební ikonou, zpěvačkou a herečkou, jejíž hity jako Pull Up to the Bumper nebo Slave to the Rhythm se staly hudebními hymnami osmdesátých let. Její herecké výkony ve filmech jako Vamp z roku 1986 nebo role záporňácké Bond Girl v bondovce A View to a Kill jí vynesly status všestranně nadané umělkyně a upevnily její postavení ve světě umění. Dnes je známá jako kultovní postava popkultury pozdních dekád minulého století. Bez Grace by byl svět umění zkrátka o poznání chudší...

Ty nejikoničtější módní momenty Bond Girls napříč historií

elle.cz

Královna všech

Ovlivnila módní svět svou nekompromisností a odhodláním být sama sebou. Proslavila se svým odmítáním tradičního klišé krásy a nutila lidi přehodnotit své představy o ženskosti. Byla předzvěstí módního hnutí, které oslavovalo individualitu a vytvářelo vlastní pravidla. Grace Jones se už před desetiletími stala ikonou pro LGBT+ komunitu a symbolizovala odvahu a svobodu pro všechny, kdo se cítili odlišní. Ona sama přece nezapadala do žádné ze škatulek. Grace Jones je a vždy bude symbolem svobody, odvahy a nezávislosti. I proto dnes, v den jejích pětasedmdesátých narozenin, oslavujeme nejen neuvěřitelný talent, ale také její nezměrný přínos módnímu světu.

Grace Jones
Info ikona

Zdroj: Britannica, Allure, Vanity Fair