Lana del Rey: Královna hudby i retro outfitů

Lana Del Rey, která se proslavila kinematografickým stylem, vášní pro romantiku, melancholii a americkou pop kulturu 50. a 60. let., se narodila v New Yorku americkému investorovi a středoškolské učitelce. Vyrůstala po boku svých sourozenců sestry Caroline a bratra Charlieho, po studiích v roce 2005 pak započala svou hudební kariéru. První plnohodnotné album s názvem „Lana Del Ray a.k.a. Lizzy Grant“ vydala nicméně až v roce 2010, tedy pět let poté, co se ponořila do hudební branže.

Při tvorbě svého umělecká jména se inspirovala herečkou Lanou Turner a sedanem Ford Del Rey. Slávu, lásku fanoušků a převážně kladná slova kritiků si vysloužila až s albem „Born To Die“. Na něm se objevily písně jako „Video Games“ a „Born To Die“, které zpěvačka již před vydáním alba nahrála na YouTube. Sama vytvořila hudební videa v retro melancholickém stylu za použití dříve oblíbených barevných filtrů. Průlomovým se pro ni stal zmíněný hit „Video Games“, k němu vytvořila jeden z nejzajímavějších a nejikoničtějších klipů vůbec. „Born to Die“ se stalo pátým nejprodávanější albem roku 2012.  

Následně vydala EP „Paradise“, kde nechyběly písně jako „Ride“ či „Blue Velvet“, jenž pro svou kampaň s Lanou použila značka H&M. Nedlouho poté vypustila do světa album „Ultraviolence“, které kritici charakterizovali jako psychedelické dílo. V roce 2015 vydala své čtvrté studiové album s názvem „Honeymoon“. Na své pátém albu „Lust For Life“ poprvé přizvala další umělce, mezi kterými nechyběl třeba hudebník The Weeknd, za což sklidila ovace. 

Lana Del Rey svým ikonickým retro stylem učarovala svět. Podívejte se na výběr jejích nejlepších looků:

Její šesté studiové album – „Norman Fucking Rockwell!“ – vyšlo v srpnu 2019 a stalo se jejím nejlépe hodnoceným hudebním projektem, ačkoliv písně z tohoto alba nezaznamenaly tak masový a komerční úspěch jako právě singly z alba „Born To Die“. V roce 2021 Del Rey vytvořila své sedmé studiové album s názvem „Chemtrails over the Country Club“, kde fanoušky zaujala především stejnojmenná úvodní píseň. Její poslední deska Blue Banisters vyšla v říjnu 2021, krátce po jejím sedmém albu. Zpěvačka se v něm soustředila na takzvané introspektivní texty.

Lana Del Rey byla šestkrát nominována na cenu Grammy. Respekt, lásku a obdiv si však získala i díky svému jedinečnému vzhledu a retro stylu. Zpěvačka se nikdy netajila tím, že čerpá inspiraci u slavných ikon hudební i filmové scény. Svým šarmem okouzlila mnohé uznávané i neznámé muže, mezi které patřil i herec James Franco. Francovu lásku však Lana prý neopětovala, a tak zůstali dobrými přáteli. 

Album Ultraviolence charakterizovali kritici jako psychedelické dílo.

Jejím partnerem byl v letech 2011 až 2014 skotský zpěvák Barrie-James O'Neill, se kterým byla podle US Magazine v roce 2013 údajně zasnoubená. V roce 2014 však zpěvačka oznámila, že je single. Po rozchodu se svým údajným snoubencem se Del Rey zamilovala do italského fotografa Francesa Carrozziniho, syna zesnulé italské novinářky Francy Sozzani. Jejich vztah se již po roce rozpadl. 

Krátký románek podle Elite Daily vedla v roce 2017 s raperem G-Eazym, bývalým partnerem zpěvačky Halsey. Po raperovi podle People a LA Times rok randila s policistou Seanem Larkinem a následně měla udržovat vztah s kytaristou Claytonem Johnsonem. Dvojice se krátce po seznámení měla dokonce zasnoubit, Lana však podle Mirror zásnuby zrušila a s Johnsonem se rozešla. Zda je nyní zpěvačka single či ve spokojeném vztahu, známé není. Lana se již před časem stáhla ze sociálních sítí a pauzu si dává i od velkých hudebních akcí.

Zdroje: Wikipedia Commons, People, Mirror, Elite Daily, Her.ie, US Magazine, Official Chart, MuuMuse