Lekce power dressingu od Margaret Thatcher

 

Odkaz Margaret Thatcherové, premiérky vládnoucí ve Velké Británii v letech 1979 až 1990, trvá dodnes. Alespoň ten módní, který přebírají také ostatní ženy ve státní správě. Její konzervativní styl politiky je pak otázkou osobního vkusu.

Základními pilíři stylu podle Margaret Thatcher byla: tradice, ženskost a konzistence. Její šatník byl velmi předvídatelný a působil jako uniforma. A jak jinak lze osobní styl hodnotit než podle toho, zda má jasně čitelný, opakující se rukopis?

Šatník premiérky, kterou tak zdařile ztvárňuje Gillian Anderson v seriálu Koruna, se nemohl obejít bez kostýmku s pouzdrovou sukní a zvýrazněnými rameny, perel, blůzy s vázačkou a kabelky od značky Asprey, která byla založena už v roce 1781.

 

 

Právě ona kabelka doplňovala styling „Železné lady" natolik, až se stala symbolem pro její styl vyjednávání. V roce 2014 byla prodána v aukci za necelých 900 tisíc korun. Thatcher si byla vědoma toho, že výběr oblečení ji činí ikonickou osobou. Stačilo se podívat na její kostýmky od Aquascutum, perly a kabelku a přesně jste věděli, kdo je jejich majitelkou.

Dětství Margaret, která se narodila 13.října 1925 v hrabství Lincolnshire, nenasvědčovalo, že si bude moct dopřát luxusní modely. Otec Alfred byl hokynářem a metodistickým kazatelem a Margaret ho nadšeně doprovázela i na schůze místní liberální strany, jíž byl členem.

Módní redaktoři časopisu Women Wear Daily ve svých pamětech vzpomínají, že Margaret Thatcher si sice byla perfektně vědoma dojmu, který svým oblečením a doplňky dělá, ale odmítala o módě příliš hovořit. Dokonce prý ani na přehlídce, která se konala na začátku 90. let, nevěnovala příliš pozornosti dotazům tisku, odkud pochází vínový kostýmek, co si na akci vzala. 

 

Móda byla vždy ve službách Margaret Thatcher, nikoliv naopak.

 

Hlavní designérka Aquascutum, oblíbené značky Margaret Thatcher, Marianne Abrahams měla dohlédnout na to, aby premiérce oblečení perfektně sedělo zejména v ramenou. To byl hlavní požadavek kdysi jedné z nejmocnějších žen světa. Móda byla vždy ve službách Margaret Thatcher, nikoliv naopak. Různými oděvy docílila odlišného přijetí veřejnosti: jinak se oblékla, když chtěla akcentovat, že je manželka a matka, pak o to kontrastněji působily její „vládnoucí outfity".

Schopnost pracovat s jazykem módy se ale musela v průběhu svého vládnutí učit. Zprvu jí tyto záležitosti nebyly absolutně po chuti a připadalo jí, že řešit, co si vezme na sebe je pro političku ztrátou času. Poté Thatcher přišla na to, že právě skrz oděv může promlouvat k masám podobně jako během svých projevů.

I když s Margaret Thatcher nenacházely tolik společného v oblasti politiky, vnímaly ji Hillary Clinton i Condoleezza Rice či Nancy Pelosi jako svůj vzor. Stačí se podívat na všechny ty kostýmky, perly a perfektní krejčovinu. Škoda, že v Česku se konzervativní političky u Margaretina smyslu pro módu trochu nepřiučí.

Mohlo by se vám líbit

Markéta Pekarová Adamová: Telefon zapínám až při cestě do práce

Proč by podle Markéty Pekarové Adamové měly být v politice více ženy? Jak moc je pro ní důležitý volný čas? Jak řeší nenávistné a výhružné zprávy na sociálních sítí a která je její oblíbená návrhářka? Dozvíte se z našeho rozhovoru!
elle.cz