MBPFW #1: Na vlně ženskosti i oslavy přírody

Ať jste se pohybovali v unikátních prostorách bývalého kláštera Gabriel Loci na úpatí petřínského vrchu nebo si užívali golden hour na Veslařském ostrově, módnímu dění nešlo uniknout. Úvod přehlídkové časti MBPFW patřil osvědčeným jménům stejně jako mladým talentům, jejichž jména rezonují napříč módním světem. A nezastavily je ani všudypřítomné roušky a měření teploty, kterým se ani týden módy nevyhl.

 

Daniela Pešková: Dokonalý minimalismus

Sofistikované střihy a modely, které jsou skvěle nositelné, k této designérce patří. Daniela Pešková, která vystudovala pražskou UMPRUM a jako stážistka mimo jiné působila i u belgického avantgardního dua A. F. Vandevorst, svoji novou kolekci postavila na neutrálních barvách černé, hnědé, béžové a krémové. Jednoduché střihy poté doplnila o výrazné šperky, které lookům dodaly jiskru a blyštivé oživení.

Must-have z přehlídky: černé sako s páskem a oversized rukávy

Daniela Pešková podzim/zima 2020 a jaro/léto 2021

 

Denisa Dovala: Oslava malby

Vítězka Talent Black Card 2014 svoji tvorbu už prezentovala na několika důležitých módních událostech nejen v Česku, ale i v zahraničí. Při tvorbě aktuální kolekce vycházela z obrazu, který sama namalovala, a dále jej zpracovala. I proto většině modelů dominovala technika expresivní malby na látku. Díky práci s kontrasty, ať už v podobě kombinování lehkých látek s koženkou a dalšími těžšími materiály, získala kolekce na dynamice, která si ovšem uchovala křehkost a nádech pravé umělecké práce. To vše navíc umocňovala hudba inspirovaná Piano Concerto no.3 od Rachmaninoffa.

Must-have z přehlídky: krémový řasený top a župan s panely z černého šifonu

 

Denisa Dovala podzim/zima 2020 a jaro/léto 2021

 

IMRECZEOVA: Práce s detaily

Zdeňka Imreczeová je mistryní v kombinaci kvalitní designérské práce s praktičností. Její sobotní přehlídka zejména v úvodní pasáži evokovala pocit zasněžené krajiny, ze které člověk může utéct rovnou k hřejivému ohni. Odstíny červené se postupně přelívaly do fialové a v kombinaci s jemným kostkovaným vzorem tvořily pravé zimní duo. K tomu se posléze přidaly prošívané sukně, vesty i dlouhý bomber. Prim ovšem hrály především detaily – ať již v podobě třásní, tak knoflíků.

Must-have z přehlídky: prošívaná šála s třásněmi

IMRECZEOVA podzim/zima 2020 a jaro/léto 2021

 

Ether: Geometrický punk

Designérka Eva Vontorová založila značku Ether v roce 2010 a od té doby se stala důležitým hráčem na poli kožených doplňků. Ve své aktuální řadě nazvané SOLUM (latinsky „základ“ či „podstata“) vychází se základních geometrických tvarů kruhu, kvádru, krychle a válce. K nim přidala výrazné stříbrné řetězy co by ucha kabelek a tašek a nechyběly ani cvoky, které celé kolekci přidaly na punkovém nádechu.

Must-have z přehlídky: černý pásek se cvoky a kabelka ve tvaru válce

 

Ether podzim/zima 2020 a jaro/léto 2021

 

Jan Černý: Začátek nové éry

Po bloku situovaném ve smíchovském Gabriel Loci se pozornost účastníků přenesla do Podolí – na Veslařský ostrov. Zde totiž v paprscích zapadajícího slunce a s panoramatem Vyšehradu představil Jan Černý svých 34 pánských looků. Mladý návrhář se při tvorbě inspiroval stále větší touhou mladých lidí utéct do přírody a žít s ní v souladu. Show, pro mnohé možná trochu nečekaně, odstartovala pětice obleků symbolizující městskou atmosféru. S každým přibývajícím modelem se ale návrhy, často jakkoliv využívající batiku a bleach, rozvolňovávaly a stále více odkazovaly na motivy z přírody. S posledním slunečním světlem poté celou show uzavřela Smetanova skladba Vltava. Poetismus jako dělaný!

Must-have z přehlídky: batikovaná košile a denimová bunda s barevným přechodem

 

Jan Černý podzim/zima 2020 a jaro/léto 2021

 

Michael Kováčik: Moderní femme fatale

Večerní blok přehlídek otevřel mladý návrhář, který svoji tvorbu často staví na ryzí eleganci propojené s minimalismem a ženskostí. A to se projevilo i na této kolekci. Základním stavebním kamenem se stala černá, která se objevila jak na lehkých vlajících šifonových částech modelů i třeba na kožených kalhotách. Kapku drsnosti návrhům přidávaly vysoké těžké boty a nechyběl ani evergreen v podobě baretů.

Must-have z přehlídky: široké kožené kalhoty s vysokým pasem

 

Michael Kováčik podzim/zima 2020 a jaro/léto 2021

 

Tereza Vu: Noční motýl

První přehlídkový den uzavřela exkurze do dekadentního a lehce tajemného budoáru Terezy Vu. Sexy a zároveň něžná kolekce spodního prádla se odvíjela především od jemné černé krajky v kombinaci se zeleným saténem a sametem. Nejdůležitějším prvkem se poté stal samotný střih kalhotek, které ve všech případech sahaly až do pasu. Titěrnosti tímto dnem zjevně odzvonilo.

Must-have z přehlídky: zelený sametový župan s černou krajkou

 

Tereza Vu podzim/zima 2020 a jaro/léto 2021