To nej z jarních přehlídek

Módní přehlídky jsou nejen prezentací nových kolekcí, ale i působivým představením plným emocí a fantazie.

Chanel

Zakladatelka značky, madame Coco Chanel, předváděla své kolekce vždy přímo v butiku na rue Cambon 31 několika vybraným hostům a novinářům. Karl Lagerfeld se rozhodl tuto tradici obnovit, ovšem přes tisícovku pozvaných do stísněných prostor slavného obchodu nemohl namačkat, proto raději celý dům Chanel ,vystavěl‘ ve velkém sále Grand Palais – včetně širokého chodníku, který sloužil jako přehlídkové molo. Jednoduchá fasáda se tak stala dokonalou kulisou pro romantickou kolekci inspirovanou 20. léty a empírem.

Maison Martin Margiela

Hvězda avantgardního designéra Martina Margiely stoupá stále výš a výš. Jeho sofistikovaný smysl pro střih i siluetu získává stále větší popularitu nejen mezi intelektuální a uměleckou klientelou. Letos v návaznosti na 20. výročí založení své značky předvedl jednu z nejpůsobivějších a také nejprovokativnějších kolekcí. Modelkám totiž zahalil tvář úpletovými maskami nebo parukami ve stylu afro (takže vypadaly jako chodící mikrofony). Svoji oblíbenou siluetu ve tvaru písmene Y pak střídal s neméně působivými ‚rozdrápanými‘ koktejlkami.

Herès

Módní dům Herès a jeho kreativní ředitel Jean Paul Gaultier letos hodně zariskovali, když jako téma jarní kolekce zvolili westernovou inspiraci. Podařilo se jim ale skvěle udržet rovnováhu mezi nástrahami kýče a pouťovosti – které v sobě country styl chtě nechtě nese –, a stvořili luxusní, romanticky laděnou kolekci s nádechem dobrodružství, touhy po volnosti i s jemným odkazem k hippie stylu a 70. létům. Kožený kovbojský klobouk se tak tuto sezonu určitě stane top doplňkem letních šatů.

Sonia Rykiel

„Oslava narozenin bez překvapení není ta správná oslava,“ zakřičela do mikrofonu Nathalie Rykiel na závěr nejveselejší přehlídky sezony, již uspořádala pro svoji matku, návrhářku Soniu Rykiel. Chtěla připomenout čtyřicet let její tvorby, a tak nechyběl ani dárek pro Soniu: tančící modelky předvedly modely Jeana Paula Gaultiera, Martina Margiely a dalších, kteří navrhli exkluzivní šaty inspirované stylem Rykiel.

Alexander McQueen

Alexander McQueen se představil v roli ochránce životního prostředí a svoji módní show pojal jako velkou exkurzi do světa zvířat. Modelky ve vstupní části mola tak vítaly figuríny lva, žirafy, slona i ledního medvěda a sám rebelský návrhář vyšel na závěrečnou děkovačku v obřím kostýmu králíka. Šaty ve tvaru přesýpacích hodin i ultraúzké kalhoty zase zdobily potisky inspirované strukturami dřeva a florální motivy, jež byly zajímavým kontrastem k zářivě optimistickým barvám: citronově žluté, studánkově modré a přírodní hnědé.

Louis Vuitton

Marc Jacobs navrhl jednu ze svých nejlepších kolekcí pro Louis Vuitton a ta se stala vrcholem pařížského týdne módy. Tak dokonalý mix různých stylů sestavený v jeden harmonický celek jsme totiž už dlouho neviděli. Inspirace prvky afrických kmenů (v podobě třásňových sukní, masivních náhrdelníků, kožených pásků) se skvěle doplňovala s chic siluetou 40. let charakterizovanou sáčky se širokými rovnými rameny, zvýrazněným pasem a botami na vysoké platformě. Marc stvořil nový ‚pařížský styl‘ – napsali módní novináři z celého světa, a my nemůžeme než souhlasit!

J. P. Gaultier

Vystoupení moderních tanečníků zahájilo přehlídku Jeana Paula Gaultiera a inspirace tanečními muzikály Chorus Line či Flashdance se promítla i do modelů nové sezony. Pohodlné volné i obtažené kalhoty s vysokým pasem, řasené zavinovací topy a tílka, splývavé volně střižené šaty a plavky v pastelových barvách daly jasně najevo, že osmdesátá léta jsou stále tady!

Jeremy Scott

„Ať jedí naftu!“ Parafrází slavného výroku Marie Antoinetty „Ať jedí koláče!“, kterým reagovala na zprávu o katastrofálním nedostatku chleba v Paříži, pojmenoval svou poslední kolekci programově rebelský a provokativní návrhář Jeremy Scott. Extravagantní modely a paruky inspirované rokokem jsou sice daleko za hranicí nositelnosti, ale myslíme si, že bez podobných výstřelků by móda ztratila esprit. A proto Jeremymu a jemu podobným držíme palce!

EBC promo