DIY: ROZTRHANÉ DŽÍNY

Roztrhané džíny nejsou v žádném případě novým horkým trendem. Na střídačku jsou IN a OUT už od osmdesátých let. Zdá se ale, že momentálně jsou populárnější víc než kdy jindy. Daly by se označit za jeden z nejsilnějších prvků street stylu. My jsme se do nich zamilovali až po uši, a nejinak jsou na tom i slavné osobnosti. Kombinace kalhot s dírami a nebezpečně vysokých podpatků je zkrátka neuvěřitelně silné kombo. Můžete si pro ně sice skočit do obchodu, ale má to jeden háček. Díry mohou být na místech, které vám nevyhovují. Řešení? Vyrobte si svoje vlastní.

1. VÝBĚR
Prvním krokem je logicky výběr těch pravých džín. Vyberete si těsné s úzkými nohavicemi, nebo ty v boyfriend stylu? Pak je otázkou samozřejmě barva. Černá, tmavomodrá, nazelenalá, nebo snad úplně bílá? Ty s vysokým pasem, nebo bokovky?

Pokud se nemůžete rozhodnout, nejlepším způsobem bude první pokus proděravět džíny vyzkoušet na páru, který vám už dlouho leží ve skříni. Pokud chcete, aby denim vypadal hodně onošeně, vymáchejte je nejdřív několikrát v horké vodě s trochou bělidla.

Podívejte se, jak nosí roztrhané džíny celebrity

2. NÁŘADÍ
Ačkoli by se tak na první pohled mohlo zdát, že roztrhaný upgrade na džínách zvládnete s jedním párem nůžek, realita je úplně jiná. Pro dokonale sedřený autentický look budete potřebovat hrubý smirkový papír, brousek na dřevo, ocelový kartáč, struhadlo a pemzu. Na samotné díry pak zlamovací nůž a malé, hodně ostré nůžky. Na vypodložení nohavice sežeňte plastovou desku nebo placatý kus dřeva. Zabráníte tak katastrofě proděravění i zadního části.

Picture_67_copy

3. ZNAČKA
Místa pro díry se budou nejlépe vyznačovat v momentě, kdy si džíny obléknete. Pro vytyčení perfektních bodů můžete použít křídu, fix nebo svírací špendlík. Po ruce pro jistotu mějte i pravítko.

4. OBNOŠENÝ VZHLED
Když budete mít konečně vyznačená místa, začněte s ‚opotřebovaným‘ vzhledem. Ten vytvoříte pomocí brusného papíru, brousku, ocelového kartáče a pemzy. Sama si pak určete moment, kdy opotřebení vypadá dokonale.


5. DĚRAVĚNÍ
Poté, co džíny vypadají dostatečně ‚zoufale‘, je načase vzít do ruky nůžky nebo nůž a začít vodorovně prořezávat vyznačená místa na díry. Postupujte pozvolna a na úvod vyzkoušejte raději menší tahy. Finální podobu děr můžete ještě stylově doladit tak, že se čouhajících nití zbavíte pinzetou.

EBC promo