JAKÝ ŠPERK SI LETOS POŘÍDIT? JAKO DÍVKA S PERLOU

 

Pokud ve vás perly evokují luxus, může za to Coco Chanel, zlatá éra Hollywoodu a v neposlední řadě aristokracie v čele s Grace Kelly či Jackie Kennedy. Hoďte tyto představy za hlavu a noste je kdykoliv se vám zamane, klidně k tričku a džínám anebo rovnou k plavkám jako to dělá aktuálně nekorunovaná královna ležérního stylu Stephanie Broek. Perly se nosí stejně dlouho, jako se samo lidstvo zdobí a zmínky o kráse perel se objevují už ve starověké mytologii. Koneckonců i Venuše, římská bohyně lásky a krásy, se zrodila z lastury jako perla.

Vizionářské, expresivní, udržitelné. Sluneční brýle, které chcete

elle.cz

Jaká je cesta od zrnka písku až k náušnici? Perly jsou vlastně výsledkem obranného mechanismu perlotvorek, mořských ústřic nebo perlorodek. Pokud se do těchto vodních měkkýšů omylem dostane malý předmět, nejčastěji třeba zrnko písku, ale může jít dokonce o larvu jiného živočicha, začnou vylučovat uhličitan vápenatý. Jde o stejný materiál, který tvoří lastury, jen dostává jinou formu. Na zrnku se začnou tvořit vrstvy a takto roste minimálně rok. Zrnko se tak stává méně nebezpečné pro útroby živočicha a současně se přetváří v to, čemu říkáme perla.

Nicméně dnes už se nespoléhá na to, jestli se zrnko písku snad dostane do lastury a za pár let se z něj možná stane jedna jediná krásná perla. Přírodní perly jsou vzácné (a tedy drahé), a proto vznikly perlové farmy, které dnes najdeme hlavně v Asii, ale i Americe či Oceánii. Za první farmou stojí otec takzvaných kultivovaných perel, Japonec Kokichi Mikimoto, který se do experimentování s perlami pustil už na konci 19. století. Z těchto farem putují do celého světa perly, které jsou cenově dostupné a o nic méně kvalitní. U nás nejčastěji narazíte na kultivované sladkovodní perly, označované také jako říční. Jsou výrazně levnější jednoduše z toho důvodu, že na rozdíl od mořských ústřic může v jedné sladkovodní perlorodce růst několik perel najednou a rodí se tedy mnohem rychleji.

Pokud netoužíte po přírodních perlách, nejde o nijak závratnou investici. Máme pro vás několik tipů, ze kterých určitě vyberete.

Bez nadsázky lze říct, že každá perla je unikát. Můžete mít perly dokonale hladké a kulaté nebo naopak nepravidelné – těm se v portugalštině říká perla barroca a zkuste hádat, kterému uměleckému slohu daly název. Rozličná může být i barevná škála perel, od bílých přes béžové a růžové po šedé či fialové. Vše záleží jen na tom, v jaké prostředí perlorodka či perlotvorka žije. Jakou barvu má lastura, ve které perla vzniká. Jaký tvar má předmět, na kterém se začne vrstvit uhličitan vápenatý. A samozřejmě na teplotě okolní vody a na době, jak dlouho může perla růst.

Kam pro luxusní kabelku lokálního designu?

elle.cz