Kolekce, které pravděpodobně nikdy neobléknete

Někdy šokuje, někdy fascinuje. Často nás přitahuje. Jindy vyjadřuje postoj, vzbuzuje otázky. Je uchovatelem hodnoty i objektem hodným vystavení v muzeu. Může být krásná, může být ohavná. Často je nevyzpytatelná. Ale jestliže jste si mysleli, že móda je tu hlavně proto, aby byla nositelná, jste pěkně na omylu.

Loewe a fúze organického a vyrobeného

Rostliny rašící z nasáklých oděvů, klíčící zárodky nových rostlin. Kolekce Loewe Spring Summer 2023, kterou navrhl kreativní ředitel značky Jonathan Anderson, byla sloučením přírody a technologií, fúzí organického a vyrobeného. K vidění v této kolekci byli modelové s šaty vytvořenými z obrazovek, které pokrývaly nejen oděvy, ale bránily nositelům ve výhledu. Pomyslné technologické bariéry střídaly prvky přírody v podobě oděvů s rašícími rostlinami, které byly výsledkem spolupráce španělského módního domu a španělské biodesignérky Pauly Ulargui Escalony. Zatímco jiné luxusní značky se střemhlavě vrhají do metaverze, Escalona dělá pravý opak a vyzývá lidi, aby se znovu spojili s přírodou. Podle umělkyně totiž jediný způsob, jak vytvořit udržitelnější způsob života, je porozumět přírodě. Jednotlivé kusy oděvu byly ve skutečnosti kultivovány po dobu dvaceti dní v příznivých podmínkách ve skleníku na předměstí Paříže. Dle jejich křehkosti a pomíjivosti je tak právem řadíme mezi nenositelné kolekce, které pravděpodobně nikdy neobléknete.

Klíčící kolekce Jonathana Andersona pro LOEWE:

Paco Rabanne a jeho vstup do metaverze

Oděvní dům Paco Rabanne oznámil návrat ikonické kolekce 'Unwearable Dresses', vůbec první návrhářovy selekce dvanácti nenositelných šatů z roku Unwearable Dresses 1964, na kterou posléze navázal v roce 1966Šaty se vyznačovaly jedinečným designem daleko za hranicí nositelnosti a inovativním pojetím tehdy dostupných technologií. Stavební prvky těchto oděvů tvořily hroty, chromované desky, geometrické kostky, kovové drátky nebo transparentní materiály. V roce 2022 se kolekce vrací, ovšem ne v hmatatelné podobě. Byla totiž znovuuvedena ve formě dvanácti unikátních NFT. Ty jsou pomyslným krokem vstříc odvážnější nové tváři módního domu a představují na poli metaverze pro módní dům počin vůbec první. Paco Rabanne tuto virtuální kolekci využil k připomenutí hodnot a postupů, které průběhu desetiletí dlouhé historie dům výrazně definovaly. V kolekci bylo k zakoupení 56 jednotek NFT a ceny za nenositelné oděvy začínaly na přibližně 780 USD.

Paco Rabanne

Skulpturální nafukovačky Jacka Irvinga

Vyrážíme na dobrodružnou cestu do podvodního světa, mořská stvoření rozpínají svá chapadla, ukazují se v celé své kráse a velkoleposti a zastrašují nepřítele. Ale žádné obavy, tyto příšery nekoušou a mnohem více než hrůzostrašné, jsou okouzlující. Britský návrhář Jack Irving tvoří nepřehlédnutelné modely sršící vtipem, nadsázkou a vynalézavostí. Jeho oděvy rozhodně nemají ambice na to být nositelné, ač jsme jeho šaty mohli vidět už třeba na zpěvačce Lady Gaga. Ve svých kolekcích se návrhář snaží spíš odpovědět na otázku, zda móda a umění jsou jedno a to samé. Irvingovy designérské excesy ho však zaručeně řadí mezi umělce, jejichž kousky opravdu nikdy neoblékneme.

Jack Irving

Přemýšlíte, čím letos v létě oživit svůj šatník? Jednoznačně růžovou!

elle.cz

Zdroj: Hypebae, Dezeen, MoMA, Dazed