MÓDNÍ BRANDY, KTERÉ BUDOU V NADCHÁZEJÍCÍM ROCE TRENDY

Diesel

V roce 1978 založil Renzo Rosso značku Diesel se záměrem vytvořit nejinovativnější denim na světě. Uprostřed celosvětové ropné krize, během níž byla nafta považována za alternativní palivo, se Renzovi zalíbila myšlenka, že jeho značka bude známá jako alternativní značka džínů, na rozdíl od převládajících gigantů, kteří přišli dříve. Od samého začátku měl zároveň v úmyslu oslovit celý svět, a proto se slovo diesel, mezinárodní termín vyslovovaný po celém světě stejně, stal dokonalým názvem. A tak to všechno začalo. Možná si vybavuje design denimu z devadesátých let či z počátku milénia, značka však až donedávna dřímala v jakémsi kreativním vakuu. Až přišel Glenn Martens. Belgický návrhář, absolvent Královské akademie výtvarných umění v Antverpách a designér brandu Y/Project. V roce 2021 se postavil do kreativního vedení značky a zužitkoval její nevyužitý potenciál. V minulém roce představil velkolepou show na milánském fashion weeku a zavděčil se za to, že se ze skomírající značky stal luxusní objekt zájmu trendsetterů. Denim v Martensově vedení stále hraje prim, sortiment však rozšířil například o trendové doplňky, které jsme mohli vidět v ulicích fashion weeků na mnoha nositelích.  Od esa v rukávu současné módní scény máme v tomto roce velká očekávání.

Buyer’s tip: Diesel Belt Skirt

Diesel

Coperni

Od prvního setkání v roce 2009 se neustálý umělecký dialog mezi duem zakladatelů vyvinul v jasně srozumitelný módní jazyk, který dnes láká více a více příznivců. Pařížská značka založená Sébastienem Meyerem a Arnaudem Vaillantemv roce 2013 je zkrátka na výsluní. Tuto pozici si třeba jen v tomto roce vysloužila spoluprací se sklářskou značkou Heven, v rámci které vznikla skleněná kabelka, která je spíš uměleckým objektem, než módním doplňkem, nebo ostře sledovanou přehlídkou Fall/Winter 2022, která se nesla v duchu školní sportovní estetiky. Ovšem největším průlomem byl moment ze show Spring/Summer 2023. Netřeba se totiž ptát, zda si pamatujete na nahou Bellu Hadid, kterou před zraky diváků tvůrci oblékli do šatů ze speciálního tuhnoucího materiálu. Coperni zkrátka zná recept na to, jak udělat díru do módního světa.

Buyer’s tip: Swipe Bag

Coperni

JW Anderson

Irský návrhář Jonathan Anderson založil značku JW Anderson v roce 2008. Ta se zpočátku zaměřovala na pánské oblečení, v roce 2010 však začala produkovat kousky i pro ženy. Designérova jedinečná estetika designu smíšeného s vtipem nabízí moderní interpretaci mužství a ženskosti a za léta svého působení se etabloval na často skloňované jméno módního businessu. Výstřední perspektiva, která je mu vlastní, mu mimochodem vysloužila i místo na pozici kreativního ředitele španělského módního domu Loewe. Proč předpokládáme, že jeho hvězda bude v tomto roce svítit ještě jasněji? Upozornil na sebe tvorbou trendy kabelky Bumper Bag, kterou jsme v minulém roce mohli spatřit na mnohých milovnících módy. Pigeon Clutch, kabelka ve tvaru holuba, se objevila v jedné z epizod And Just Like That... jakožto artikl ze skříně Carrie Bradshaw, což spustilo lavinu zájmu o návrhářovu tvorbu i mezi těmi, kteří o něm doposud možná nevěděli. Agentura Launchmetrics Spotlight navíc ve svém reportu podala informaci o tom, že počet stažení fotografií značky JW Anderson se v sezóně Spring/Summer 2023 zvýšil ve srovnání s Fall/Winter 2022 o 901 %. Jméno JW Anderson zkrátka módním světem rezonuje.

Buyer’s tip: The Bumper Bag

JW Anderson

Thom Browne

Americký módní návrhář známý pro svou rekonceptualizací klasického pánského obleku. Pro své dámské oblečení se stal široce uznávaným poté, co první dáma Michelle Obama oblékla jeden z jeho návrhů na prezidentskou inauguraci v roce 2013. Browne uvedl na trh řadu pánského oblečení šitého na míru v roce 2001 a jeho podpisem se brzy staly dokonale ušité obleky z tradiční námořnické vlny a flanelu. Jeho návrhy zpočátku šokovaly módní svět, záhy poté na ně však začalo být pohlíženo jako na průlomové. Browne čerpal velkou část své inspirace z klasického amerického stylu poloviny 20. století a preppy estetiky. Zaměřuje se především na pánské oblečení, svou první kompletní řadu dámské konfekce ale Browne představil v roce 2011. Stejně jako jeho pánské oblečení, i dámské kolekce jsou reinterpretací klasických stylů s přidáním ostrých, mírně podvratných detailů. V posledním roce Browne odhalil několik kolekcí, které byly doprovázeny neopakovatelnými shows, díky kterým si uzmul velkou část mediálního rybníčku. Agentura Launchmetrics Spotlight uveřejnila, že v porovnání s minulou sezónou vzrostl počet stahování fotografií z aktuální přehlídky o 801 %.

Buyer’s tip: Thom Browne Zipped Hector Bag

Thom Browne

Y/Project

O Glennu Martensovi se zmiňujeme podruhé, a to zkrátka proto, že o něm ještě mnohé uslyšíme. Jak napsala na počátku minulého roku Vanessa Friedman pro The New York Times, ‚‚Glenn Martens již nadále není niche záležitostí‘‘. Jeho jméno bylo loni skloňováno mnohokrát. I proto věštíme jeho kreativnímu vedení Y/Project hvězdnou budoucnost. Návrhář značku Y/Project založenou v roce 2010 převzal po Yohanovi Serfatym, designérovi ovlivněném Rickem Owensem či Damirem Domem, který zemřel v roce 2013. Přistupujíc k první kolekci s náležitým respektem k zesnulému návrháři, Martensova debutová show tehdy plně respektovala pilíře, na kterých ji Serfaty vybudoval. Od té doby uplynulo mnoho let a Martensova módní vize se měnila, vždy ovšem zůstával věrný své silné estetice a zálibě v denimu. V posledních letech Martensova práce v Y/Project začala přitahovat pozornost tisku a kupujících ještě mnohem více než dřív, a přeměnila sortiment brandu ve skutečný objekt zájmu. Možná za to může skromný fakt, že pro sezónu Fall/Winter 2022-2023 designér vtiskl svou desetiletou přítomnost ve funkci kreativního ředitele značky do kolekce, která byla možná jednou z jeho dosud nejlepších. A skutečnost, že už před dávnem svůj osud spojil s návrhářem Jeanem Paulem Gaultierem a využil jeho ikonografii nahého ženského těla natištěného na šatech a oděvech. Viňme za to i zmiňovaný úspěch s oživením značky Diesel a v neposlední řadě drobnou kolaboraci s obuvnickou značkou Melissa, v rámci které vznikly boty z gumy pro vesmírné kovbojky. Zkrátka a dobře, recept na Martensův úspěch je mixem všeho.

Buyer’s tip: Y/PROJECT x Jean Paul Gaultier Body Morph maxi dress

Y/PROJECT X JEAN PAUL GAULTIER

Zdroj: Crash Magazine, GQ, Britannica, archiv značek

Balletcore, Y2K Kitsch a platformy, ty největší módní trendy roku 2022

elle.cz