Už se znáte s Vetements?

Demna Gvasalia, původem gruzijský návrhář, není ve světě módy žádným nováčkem. Působil totiž jako senior designer u módních domů Maison Martin Margiela a Louis Vuitton, než na podzim loňského roku nahradil Alexandra Wanga na pozici kreativního ředitele Balenciaga. Současně kreativně vede tým sedmi anonymních designérů tvořící značku Vetements. Právě tady dosáhl největšího úspěchu - Vetements byla nominována na LVMH Prize for Young Fashion Designers pouhý rok po založení v roce 2014. Dnes už ovšem představuje jedny z nejočekávanějších přehlídek sezony.

Vetements jsou známí pro svou charakteristicky surovou a nevyumělkovanou estetiku a přehlídky pořádané na neobvyklých lokacích, pro které jsou i celebrity, jako je Kanye West nebo Jared Leto, ochotné cestovat i do odlehlejších čtvrtí Paříže. Vetements v minulosti například představili nové kolekce ve známém gay clubu Le Depot nebo v čínské restauraci. 

GettyImages 465384280 44d63

Boty připomínající ponožky s podpatky ve tvaru zapalovače nebo žlutý top s logem DHL se staly ikonami značky. V kolekcích se dále často objevují hodně oversized kousky, květované šaty a mikiny, které si obíbily i celebrity. Produkty této značky jsou nezřídka takřka okamžitě vyprodané. 

1046799 1 77325Vetements se zaměřují na nové pohledy na každodenní kousky našich šatníků než na vytváření krátkodechých trendů. Navíc se snaží narušovat zaběhnutý módní systém a představují kolekce i mimo standardní termíny. Například od příštího roku plánují představovat mix dámské a pánské kolekce v Paříži dva měsíce před pařížským fashion weekem.   

Přestože street-stylový charakter modelů se s tradičním světem vysoké krejčoviny slučuje jen stěží, na začátku tohoto měsíce značka představila v paříské Galeries Lafayette svou první kolekci haute couture. Jejím hlavním tématem byla dekonstrukce a rekonstrukce ikonických kusů a byla vytvořena ve spolupráci s osmnácti známými módními domy, včetně Manolo Blahnik, Levi’s či Juicy Couture.  

{YouTube}slh9w2esvgw{/YouTube}

Vetemets je zkrátka neotřelá značka, která si získala oblibu kritiků i rebelů a ještě o ní nejspíš hodně uslyšíme. Podívejte se do galerie na ikonické kousky značky, které si oblíbily i známé osobnosti.

 
Už se znáte s Vetements?