70 top fashion momentů na Met Gala

Costume Institute Gala, známější více jako Met Gala nebo Met Ball, je po Oscarech nejsledovanější přehlídkou šatů, jaká se vůbec koná. Galavečer zahajuje každým rokem novou módní výstavu v Metropolitním muzeu.

Všichni netrpělivě čekáme, v čem se ukáže Beyoncé, Rihanna, Madonna, Karolína Kurková, Jennifer Lopez, Cara Delevingne, Sarah Jessica Parker, Gisele Bündchen a desítky dalších hostů, kteří dostanou pozvánku na ostře sledovanou událost. 

Met gala

Z pohledu módních návrhářů představuje galavečer v Metropolitním muzeu perfektní příležitost, jak ukázat svou kreativitu v plné míře. Předávání nejrůznější filmových cen jsou klasické události, kde se od hostů očekává to nejelegantnější oblečení. Met gala se v tomto dost liší. Designéři, kteří se spolu s celebritami promenádují na červeném koberci, mohou předvést své okázalé haute couture róby i kreace zcela vybočující z davu. 

První pondělí v květnu, kdy se Met gala koná, není pouhou přehlídkou hlubokých dekoltů a upnutých rób, v nichž hvězdy ukazují týdny dřiny ve fitku. Každý rok má gala jiné téma, mohli jsme tak vidět superhrdiny, punk, čínskou kulturu, poctu McQueenovi, Diorovi, Versace, Chanel, Poiretovi, Yves Saint Laurentovi, Pradě, Schiaparelli, Jackie Kennedy, ruskému baletu, Anglii, modelkám, Dianě Vreeland, haute couture, které vystřídali výstavy věnované Belle Époque, kubismu, rockovému stylu, módě 18. století, americkým ženám, módě za Rakousko-Uherska, tanci nebo napoleonské době.

Met gala

Jakou výstavu zahájí letošní galavečer? Kurátoři Metropolitan Museum of Art's Costume Institute měsíce pracovali na "Manus x Machina: Fashion in an Age of Technology". K vidění bude mj. svatební róba z podzimní haute couture kolekce Chanel s vyšívanou vlečkou (která byla hlavní inspirací pro celou výstavu), plisovaná sukně z haute couture kolekce Dior z loňského jara, kreace z haute couture kolekce Yves Saint Laurent z roku 1969, květované šaty od Marca Jacobse, které vyvrhl pro Louis Vuitton v roce 2012. A také kreace od Martina Margiely, Iris Van Herpen, Garetha Pugha a dalších.

My se teď hlavně těšíme na modely, ve kterých se ukáží celebrity již za dva dny. Kdo bude nejodvážnější? Komu to bude nejvíce slušet? Kdo bude nejvíce sexy? Na to si ještě 48 hodin musíme počkat. Zatím se podívejme do historie. Zmapovali jsme posledních 13 let a vybrali 70 top fashion momentů.

EBC promo