Amulet: Vítězný pár letošní Baťa Young Designers Challenge

Máme další a hodně krásný důvod, proč se zase o něco více těšit na léto. Do prodeje začátkem prázdnin totiž půjde vítězný pár bot „Amulet“ studentky UMPRUM Terezy Kanyzové, která za Česko letos vyhrála soutěž Baťa Young Designers Challenge. Rezervujte si místo v botníku, tyhle boty rozhodně chcete.

Baťa studentskou soutěž na podporu řemesla a celého módního průmyslu zorganizoval již podruhé a kromě studentů UMPRUM se letošního ročníku zúčastnili i mladí tvůrci z italského institutu Politecnico Calzaturiero v Padově. Italskou část vyhrála Andrea Celeste se svým návrhem hnědých lodiček „Ericka“.

Hlavní úkol a letošní téma znělo jasně: Zakomponujte do návrhu křišťály Preciosa. Kromě Preciosy se do soutěže zapojil také výrobce obuvi Kallisté, u kterého studenti mohli strávit několik dnů výrobou svých soutěžních modelů. 

Křišťály se pro Terezu staly ústředním motivem, ale na první pohled dost nenápadným způsobem, který hodně potěší všechny minimalisty. Koncept jejích bot je založen na historii a důležitém postavení českého šperku, od pravěkých amuletů k současným objektům. Matný semiš střídají odlesky z drobných křišťálků, a celé boty jsou "schované" v síti, která prochází i celou kolekcí oblečení mladé návrhářky. 

Baťa Tereza Kanyzová

Jak dlouho vznikal koncept bot Amulet?
Obuv jsme navrhovali v rámci celoročního ateliérového zadání na téma oslavy národní identity, ale téma amuletů mě zajímá dlouhodobě a pro projekt skvěle zafungovalo. 

Co na nich máš nejraději?
Mám radost, že díky výrobě realizované v továrně v Itálii, kde se mimochodem šijí boty třeba i pro Carven nebo Delpozo, můj design vynikne v krásných materiálech a kvalitním zpracováním. 

Na kom bys je neraději potkala?
Myslím že by slušely třeba Patti Smith nebo Tildě Swinton!

Čím je navrhování bot jiné?
Navrhování bot je pro mě nové a neobjevené, takže mě momentálně velmi baví a chystám se v něm pokračovat!

Tvá nejoblíbenější bota vůbec?
Tabi sandále od Martina Margiely co se na nohu připevňují izolepou.

Nejzajímavější zkušenost z celé soutěže?
Tou byla určitem realizace prototypů v továrně blízko Benátek kde jsme spolu s místními ševci vyráběli první pár. 

Na jaký moment z Milána nejraději vzpomínáš?
Moment, kdy jsem ráno po vyhlášení při procházce centrem viděla svoje boty vystavené ve výloze obchodu Baťa.

Co tě čeká dál?
Nyní jsem na stáži v Londýně, takže se plánuju vrátit plná energie a začnu pracovat na nových projektech.

Proč by všichni měli mít tvé boty?
Protože nosit u sebe nějaký amulet je občas potřeba!

 

EBC promo