Barvou roku 2018 se stává Ultra Violet

Každý rok Pantone Color Institute v New Yorku vyhlašuje trendy v barvách a jednu, která vládne celému roku. Módním kolekcím na jaro - léto i podzim a zimu, trendům v interiérech, kosmetice i jídle. Rok 2017 se nese ve znamení zeleného odstínu Greenery, svěží zelené se žlutým akordy, která připomíná první jarní dny. O to větším překvapením se stala barva pro rok 2018.

Ohnivě rudá? Zářivě žlutá? Uklidňující modrá? Omyl! Rok 2018 bude o odvaze, originalitě, provokaci i spiritualitě a zamyšlení. Tohle všechno totiž zosobňuje fialová. Konkrétně odstín Ultra Violet s kódem 18-3838. Proč experti v Pantone Institutu vybrali právě tuto barvu?


pantone 3821b

Ultra Violet je komplexní odstín purpurové, na barevné stupnici se řadí k chladnějším barvám. Při bližším pohledu zjistíte, že připomíná vesmír, rozlehlé galaxie. Podporuje tvůrčí myšlení a spiritualitu ve všech podobách. Tato fialová se často spojuje s tzv. mindfulness. Má v sobě i trochu mystický nádech a velkou hloubku.

Historicky purpurové odstíny symbolizují moc, bohatství, královské rody, nejlepší řemeslníky. Je velmi komplexní a nekonformní. Odstín Ultra Violet překvapuje i tím, že na první pohled působí nepřístupně, nedotknutelně a zároveň je úžasně přístupný a variabilní. Ať už se objevuje na oblečení, make-upu nebo barvě stěn a bytových doplňků. Fialová se objevuje ve velkém vždy, když se ve společnosti dějí výrazné změny. Na počátku 20. století, na přelomu 60. a 70. let a teď ji tu máme znova. Znamená výběr této barvy novou renesanci, novou kulturní revoluci?


pantone sky c389d

Na tyto závěry je zatím moc brzy, ale už teď je jasné, že rok 2018 bude všechno, jen ne statický a nudný. A platí to i pro šatník a kosmetickou poličku. Mystické tóny fialové pomáhají mysli odpoutat se od okolního světa plného nekonečného přítoku informací a impulsů a zároveň pozornost přitahuje. Díky purpurové totiž všechno vypadá maximálně luxusně a originálně. Jak Ultra Violet zařadit do svého šatníku?


02 fashion makeup 8bfcb

Baret, Philip Treacy, 511 eur; kalhoty, Gucci, 650 eur; šaty, Missoni, 1220 eur; parfém Lovedose, Diesel, od 1280 Kč;
saténové pantofle, Tabitha Simmons, 565 eur; rtěnka Model Behaviour, MAC, 570 Kč; lodičky s podpisem Manolo Blahnika, Vetements, 1350 eur

Není nic jednoduššího než začít nosit fialovou. Už teď se v kolekcích objevují cool kousky, po kterých okamžitě zatoužíte. Protože je Ultra Violet kombinací modré a červené, dává nekonečné možnosti, jak ji míchat s ostatními barvami. Jakmile objevíte její kouzlo, otevřou se vám nekonečné možnosti, jak vypadat cool 24/7. Přidejte zlaté nebo stříbrné nitky a uvidíte, co se stane. Skvěle vypadá s šedou, kterou rozzáří. Zelené dá hloubku a sofistikovanost. Se žlutou dostanete nepřehlédnutelnou kombinaci, kterou inspirujete široké okolí. Tato barevná kombinace totiž hodně vypovídá o vašem sebevědomí.

A to není jediný trik ...


01 makeup aca71

Oční stíny Wet&Dry Patchwork Violet, Collistar, 449 Kč; tužka na oči Night Violet, Estée Lauder, 680 Kč; oční stín Parfait Amour, MAC, 480 Kč
oční stín Ombre Premiere č. 30 Vibrant Violet, Chanel; gelová oční linka Violet, Bobbi Brown, 700 Kč; lesk na rty Metallic Lips Meteoric Violet, Lancome, 742 Kč

Experti newyorského Pantone Color Institute svým rozhodnutím neovlivňují jen módní návrháře, ale i make-up artisty. Fialové oční stíny, linky, řasenky, rtěnky. To všechno tu už je. Teď se ale připravte na to, že purpurová bude spolu s modrou a červenou ještě výraznější a dominantnější než v předchozích sezonách. Spolu tvoří naprosto dokonalou harmonii. Fialová dodá očím sexy lesk a přitáhne světlo, rozzáří je jako žádná jiná barva. Make-up artisté taky často používají fialovou řasenku na konečky řas, purpurové odlesky dají pohledu novou dimenzi. A pokud vás nudí černé linky, není nic jednoduššího než sáhnout po fialových. Sluší každé barvě očí bez výjimky.

A ještě jednu oblast experti na barvy svojí volbou výrazně mění...


03 parfem 7b928

 Alien, Thierry Mugler, 1568 Kč; Manifesto L'Elixir, YSL, 2049 Kč; Velvet Orchid Lumiere, Tom Ford, 1990 Kč

Design. Obaly. A dojem, který ve vás zanechávají. To vše hraje významnou roli a u parfémů to platí dvojnásob. Rok ve znamení sofistikované fialové se promítne i tady. Ti nejlepší parfuméři už letos měli jasnou představu o tom, jak bychom měli vonět. Od romantické růže svou pozornost upnuli k elegantním bílým květinám a zejména pak jasmínu. Ten platí za krále mezi voňavými ingrediencemi, bez kterého to teď už opravdu nepůjde. Podmanivé aroma jasmínu se pohybuje od jemnějších ovocných tónů se svěžími zelenými podtóny až po těžké, ultra smyslné akordy, které zanechávají nezapomenutelný dojem. Řada nových parfémů ve velkém jasmín obsahuje. Co má ale společného s fialovou barvou? Výrazné orientální vůně na bázi jasmínu a vanilky jsou v purpurových flakónech, které umocňují celkový dojem. 

EBC promo