Kim Jones a Delfina Fendi ve službách módního domu

Kim Jones se v kolekci Fall/Winter 2023 pouští do jemně dráždivých experimentů s klasikou a elegancí. Vychází přitom ze šatníku Delfiny Delettrez Fendi, která nosí archívní kousky italského módního domu s instinktivním citem pro vyjádření vlastní osobnosti. Kolekce zkoumá a vyzdvihuje dekonstrukci, pozměňuje genderové archetypy a narušuje dámskou sofistikovanost. Elegantně buduje iluzi nenucenosti a jednotlivé kousky umožňuje nosit na všechny možné způsoby. „Jde tu o dekonstrukci, ale provedenou luxusním způsobem. Jemně odkazuji na punk a vyjadřuji obdiv kultuře kutilství, ale posouvám se blíž k eleganci,“ vysvětluje.

FENDI

Androgynní sofistikovanost

Pánské střihy a tradiční materiály se transformují do ženských tvarů, kolekce zahrnuje prvky fetišismu, jako jsou lesklé a vrstvené krajkové detaily, viditelné spodní prádlo nebo kozačky s vysokými šněrováním. Tu se záblesky flitru se třpytí zpod rozepnutého pláště jednoduchého střihu, tam zas vylézá cudná krajka. Punková inspirace se promítá do ostře řezaných nebo jemně ovinutých pletených kousků. Romantický dotek dodávají šaty ze saténu se zkroucenými řasenými detaily. To vše tvoří ze starého a důvěrně známého nový, doposud nepoznaný celek. 

Když Delfina přišla první den do práce, měla na sobě modrou a hnědou a podle mě vypadala úžasně. Líbí se mi, jak elegantně, ale se špetkou perverznosti, přetváří Fendi.

 

Kulturní exkurs do archivů domu

Historie módního domu získává novou tvář v podobě grafických motivů inspirovaných kolekcí Fendi Fall/Winter 1996, které jsou hladce zapracované do všitých dílů, stejně jako díky skicám víceúčelových pletených kousků z osmdesátých let z dob Karla Lagerfelda. Světlo světa spatřila také nová silueta kabelky. Pojmenována byla Fendi Multi. Silvia Venturini Fendi jí vzdává hold vrozenému smyslu módního domu pro víceúčelovost. Tvar kabelky totiž umožňuje přeměnu mezi dvěma různými siluetami. „Na této kabelce je podle mě velmi pěkné, že ztělesňuje dvě věci v jedné,“ uvažuje o ní Silvia Venturini Fendi. „Tato dvojakost je pro Fendi víc než charakteristická, stejně jako myšlenka, že věc, která se jeví jako jednoduchá, bývá ve skutečnosti velmi složitá.“ Z této zdánlivé jednoduchosti čerpají i další styly, jako je rovněž nový model Fendi C’mon: „Základní myšlenkou bylo vytvořit kousky s velmi čistými liniemi, aby ladily se sofistikovaností kolekce,“ uvedla návrhářka. Ve stejném duchu vznikaly rovněž šperky, které navrhla Delfina Delettrez Fendi. „Chtěla jsem experimentovat s čistotou dvojitého F, které přiléhá k uchu,“ vysvětlila Delfina Delttrez Fendi.