FIRST LOOK

Privilegium být u toho si v backstagi značek CHRISTIAN DIOR A CHANEL vychutnával Jan Králíček.


Co je to haute couture?
Česky „vysoká krejčovina“ jsou kolekce šatů ušité tradičními ručními technikami a za použití nejkvalitnějších a někdy jen pro tuto příležitost navržených látek. Představují se dvakrát do roka pouze v Paříži, vždy na začátku konkrétní sezony (tedy ne jako klasické konfekční kolekce půl roku dopředu).
Účast jednotlivých návrhářů a módních domů musí schválit komise Chambre syndicale de la haute couture. Dostat se jako klient na takovou přehlídku je prestižní záležitost. Model existuje jen v jednom exempláři a jeho cena se pohybuje v astronomických výškách, které módní domy nechtějí zveřejňovat.

Backstage_by_Benoit_Peverelli_021

Velká očekávání mohou zlomit vaz nejen někomu, kdo je má naplnit, ale i tomu, kdo očekává. Raf Simons, nový zahradník v omamném impériu pana Christiana Diora, podruhé předvedl své mistrovství a podruhé potvrdil, že ví, kde má svět haute couture budoucnost. A že ji vůbec má. V době, kdy je vše kolem nás rychlejší než samotná myšlenka, a tak věci, ale i nápady často ztrácejí v okamžiku význam i důvod existence. V symbolistní historizující zahradě uprostřed kultovního parku Tuileries, ve speciálním domě ze zrcadel, model po modelu vyprávěl dojemný příběh o květinách. O tom, jak pučí, rozvíjejí se, ale i jak nakonec uvadají, a přitom si stále zachovávají svou omračující krásu. A také příběh o řemesle a ručním zpracování, které nemusí působit jen tradičně, ale naopak futuristicky a nadpozemsky. Modelky vystupovaly symbolicky z nitra země a všem se jen tajil dech. Jemnost tak samozřejmá, že se cítíte znenadání šťastní, harmonie barev, jež začne v mozku okamžitě vyplavovat hormon štěstí, a přirozená elegance, kdy i ty zdánlivě nejkomplikovanější šaty mají kapsy, a najednou tak působí samozřejmě jako něco, co znáte celý život. Jen opravdový talent bez afektu dokáže vzbudit takové city.

Celý článek i s fotkami najdete v tištěné Elle na str. 34 až 39

EBC promo