Londýnský fashion week se zastavil

Světová módní elita se v pondělí ráno sjela v Londýně. Nestál za tím však právě probíhající týden módy, ale vzpomínková mše na počest Alexandera McQueena, který si vzal život letos v únoru.

Mezi hosty, kteří se ceremoniálu zúčastnili, byla například slavná editorka americké Vogue Anna Wintour, modelky Kate Moss a Naomi Campbell, návrhářka Stella McCartney, hvězda Sexu ve městě Sarah Jessica Parker a desítky dalších oddaných přátel.

Mnozí z nich si na akci oblékli modely právě od Queena a nechyběl ani návrhářem tolik zbožňovaný tartan či boty na extra vysokých platformách.

Anna Wintour při obřadu prohlásila, že Lee nikdy nebyl spokojený se svou prací a vždy, když svou zemi ohromil nezapomenutelnou přehlídkovou show, sliboval, že příště bude mnohem lepší. Geniální návrhář byl prý nejšťastnější při práci ve svém ateliéru, kde pracoval často do noci a pak usínal na gauči se svým psem.

Alexanderovi jsme vždy dokázali odpustit,“ řekla na adresu návrháře, který několikrát nepřišel na focení a redaktorům svou nepřítomnost vysvětlil s tím, že má na práci mnohem významnější věci než focení pro časopis.

Celá jeho osmnáctiletá kariéra byla bitvou mezi jeho sny a démony. Současně s ním nás opustil jeho nevšední talent a Alexander za sebou zanechal výjimečné dědictví.“

„Byl to designér s výjimečnou vizí budoucnosti, ale zároveň byl neúprosně stíhán svými démony,“ řekla módní editorka Suzy Menkes.

Na mši vystoupila McQueenova velká přítelkyně Björk, která byla oblečena v neobvyklé róbě a zazpívala slavnou píseň Gloomy Sunday.

EBC promo