Maria Grazia Chiuri: První Madame Dior

Celý svět zná Mariu jako součást návrhářského dua, kterou tvořila spolu s Pierpaolem Picciollim. Už v roce 1999 si je vyhlédl sám Valentino, aby pro něj začali navrhovat doplňky. O čtyři roky později jim svěřil linii Red. Krátce po Valentinově odchodu se starali o veškeré doplňky s jeho jménem. Od roku 2008 nerozlučná dvojice povýšila na post kreativních ředitelů a navrátili Valentina zpět na vrchol. Po kreativní i obchodní stránce. Jejich pohádkové večerní šaty opět začaly nosit nejkrásnější ženy světa, butiky se naplnili novými zákazníky.

Před Valentinem pracovala Maria u Fendi, kam ji následoval i Pierpaolo, se kterým se znají od studií. Podíleli se mj. na uvedení dnes legendární kabelky Fendi Baguette. Devět let stála Maria po boku samotného Valentina. V tomto období byly uvedeny mj. červené sandále s růžemi.

Jaké jsou nejsilnější stránky nové královny u Diora?

Učila jsem od mistra
Devět let po boku jednoho z nejslavnějších návrhářů 20. století je hodně dobrá škola. Prakticky ta nejlepší, když se můžete učit od tradičního couturiéra, který zažil zlatý věk haute couture, boom konfekce i nástup nejmodernějších technologií.

Pier Paolo Piccioli Valentino Garavani Maria Grazia Chiuri bd282

Ví, do čeho jde
Léta u Valentina a Fendi ji dokonale připravila na roli kreativní ředitelky módní značky, která každý rok představuje dvě kolekce haute couture, dvě pret-a-porter, resort a pre-fall plus linie doplňků. Maria tak dobře ví, co vedení tak velkého módního domu obnáší. Velký tlak a vysoké tempo ji nepřekvapí.

valentino ss2015 7862b

Perfektně rozumí červenému koberci
Její šaty nosí Keira Knightley, Gwyneth Paltrow, Chloe Sevigny, Tilda Swinton a další. Chcete vypadat jako princezna? Noste šaty od Marie.

valentino keira knightley 09101

Ovládá sociální média
Dle vlastních slov je posedlá mobilními aplikacemi. Pro současnost naprostá nezbytnost, která značku posunuje dál a dál. Pamatujete si na loňskou přehlídku Valentina, na které se na závěr objevil Ben Stiller a Owen Wilson? Perfektní příklad jak strhnout lavinu maximální pozornosti. Zoolander moment zaplavil celý Instagram.

zoolander 39061

Umí si hrát se siluetami
Základní předpoklad, bez kterého to u Diora nejde. Sám Christian Dior na tom založil celou svou kariéru a změnil dámský šatník jednou provždy. Maria to umí stejně tak. Jsou jí vlastní sexy křivky i rozevláté kreace, ve kterých se jakýkoliv náznak pasu a boků zcela ztrácí.

Valentino dress d44ec

Je to chameleon
Přes den strohý minimalismus, na večer kreace s výšivkami a peřím. A naopak. Proč ne. Maria umí oboje a nebojí se radikálních změn ze sezóny na sezónu. "Dnešní móda je o tom, že nosíte to, co je správné právě teď," prohlásila v jednom z rozhovorů.

valentino haute couture

Maximální důraz na řemeslo
Jelikož má bohaté zkušenosti s pret-a-porter stejně jako s haute couture, v ateliérech Dior ji uvítají s otevřenou náručí. Maria miluje tradiční řemeslo a umí s ním skvěle pracovat. Nic než nejvyšší kvalita ji podle jejích vlastních slov nezajímá.

valentino haute couture

Vytvořila několik ikonických kousků
Fendi kabelka a rudé sandále jsou pouhým začátkem. Maria stojí i za řadou Valentino Rockstud, která se poprvé objevila v roce 2010. Okované lodičky, balerínky a kabelky od té doby nosí celý módní svět a půlka Hollywoodu navrch. Dá se předpokládat, že o stejný fenomén se pokusí i u Diora.

Valentino Rockstud

Podívejte se na haute couture kolekci Valentino, kterou Maria a Pierpaolo představili před pár dny v Pařiži. Pro Marii to byla poslední kolekce pod jmeném Valentino, od teď už jen Dior.

 

Maria Grazia Chiuri: První Madame Dior