Sbohem, Oscare!

Módní svět obletěla dnes nad ránem smutná zpráva. Oscar de La Renta se vydal do módního nebe. Známý návrhář oblékal americké první dámy, herečky na Oscary i členky královských rodin z celého světa.

Proč? Na tuhle otázku jednou odpověděla i Diane Furstenberg: „Jeho šaty dávají ženám možnost vypadat a cítit se velmi žensky. A po tomhle přeci touží každá na světě.” Z těch nejslavnějších, které měly tu čest oblékat jeho šaty jmenujme Jackie Kennedy, Hillary Clinton, Kate Moss, Anne Hathaway nebo Carrie Bradshaw (a i její představitelku Sarah Jessicu Parker). Naposledy jsme v jeho krásných svatebních šatech mohli vidět i Amal Alamuddin, nyní již provdanou za George Clooneyho. Jeho róby jsou opulentní, ale zároveň nepřeplácané a vkusné.

Oscar de La Renta se narodil v Dominikánské republice, v sedmnácti letech pak přesídlil do španělského Madridu, aby se z něho na Academia de San Fernando stal malíř. Osud ho však zavál trochu jinam a díky vytvoření večerní róby pro dceru amerického velvyslance ve Španělsku, která se objevila i na obálce časopisu Life, se z něho pomalu začal stávat návrhář. 

Po studiích v Madridu zůstal a spolupracoval s Cristobalem Balenciagou, poté se přestěhoval do Paříže a začal svou oslnivou kariéru u módního domu Lanvin. V polovině šedesátých let se odstěhoval do New Yorku a pracoval u Elizabeth Arden a Jane Derby Inc. Od roku 1993 do 2002 navrhoval haute couture kolekce pro francouzský módní dům Balmain, tvořil však i pod svou vlastní značkou, kterou založil v roce 1965.

Bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg jednou prohlásil, že de La Rentovy šaty se zúčastnily více filmových ceremoniálů než samotná Meryl Streep. My však doufáme, že i pod novým kreativním vedením Petera Coppinga jich na červeném koberci uvidíme stále dost. 


EBC promo