Top 10 fashion fotografů

Annie Leibovitz
Annie začínala svou kariéru jako řadová fotografka pro hudební časopis Rolling Stone. Psal se tehdy rok 1975 a ona ještě netušila, že ji od slávy a oslnivé kariéry dělí pouhých pět let. Na začátku osmdesátých let totiž dostala za úkol vyfotit na titulní stranu Yoko Ono a Johna Lennona. Snímek, na němž nahý John objímá svou ženu, vešel do historie. Pět hodin poté byl bývalý frontman skupiny Beatles zavražděn. Od té doby Leibovitz nafotila mnoho coverů. Mezi těmi nejslavnějšími jsou ty pro Vogue a Vanity Fair.

1

Juergen Teller
Jeho dravý, syrový a všeodhalující styl nelze zaměnit. Od roku 1998 stál za každou kampaní pro Marca Jacobse a blízký vztah navázal i s kreativními řediteli značek Saint Laurent Paris, Céline, Helmut Lang či Vivienne Westwood.

2

Rankin
Módní fotografie je pro tohoto nadaného muže jen vrcholkem ledovce. Se svým partnerem Jeffersonem Hackem založil úspěšný magazín Dazed & Confused a od té doby rozjel další tři tištěné projekty. Jeho práce – ať už jde o dokumentární snímky, hudební videa, či módní fotografie – se během chvíle vždy stanou senzací. A proto nafotil i obálku naší ELLE. Love.

3

Patrick Demarchelier
Už na počátku devadesátých let nadějný umělec upoutal svou prací pozornost časopisů, jako je Elle, Marie Claire, Vogue nebo Harper’s Bazaar, jehož dvorním fotografem se stal na dalších dvanáct let. Čím je zaujal? Dokáže stále posouvat hranice módní fotografie a tvořit nová pravidla. Za svou kariéru nafotil kampaně pro Dior, Louis Vuitton, Chanel, Céline, Saint Laurent Paris, Ralph Lauren a mnoho dalších…

4

Bruce Weber
Bruce je legenda. Jeho práce s objektivem přinesla módnímu světu nesčetně ikonických fotografií. Svou kariéru odstartoval v sedmdesátých letech pro GQ, vlny fashion průmyslu ale rozbouřil především v poslední dekádě dvacátého století, kdy nafotil otevřené snímky heterosexuálních i homosexuálních párů.

5

Mario Testino
Je tak známým a úspěšným fotografem, že je těžké uvěřit jeho snu z mládí, kdy toužil stát se knězem. Ano, mluvíme o tom samém muži, který jako své povolání nakonec přijal zvěčňování dokonalých křivek nejslavnějších modelek a hollywoodských celebrit pro prakticky každý slavný módní časopis či značku…

6

Steven Maisel
Na rozdíl od svého kolegy Maria Steven už od raného dětství věděl, čím chce být. Světem fashion fotografie byl fascinován. Obdivoval ikony své doby – Twiggy, Veruschku, Jean Shrimpton. Traduje se, že přemlouval své kamarádky, aby se vydávaly za asistentky šéfredaktorů, aby mohl dostávat exkluzivní snímky modelek, které nebyly publikovány. Jeho kariéra tedy nemohla nabrat jiný směr než k branám Vogue. Za svého působení na módní scéně objevil Lindu Evangelistu, Naomi Campbell, Christy Turlington, Laru Stone, Coco Rochu, a to nemluvíme o dalších talentech. Je tedy jasné, že módní svět by bez Stevena a jeho fotografií byl nudný a šedý.

7

Inez & Vinoodh
Tohle duo se rozjelo v roce 1986 a od té doby ho nelze zastavit. Ne že by se o to někdo chtěl pokusit. Inez van Lamsweerde a Vinoodh Matadin se totiž na svět módy dokážou podívat s odstupem a uchopit ho vždy z jiného úhlu. Stojí za slavnými kampaněmi pro Saint Laurent Paris, Balmain, Isabel Marant, Lanvin Homme, Balenciaga či Givenchy a jejich fashion story pokryly stránky Vogue, Vogue Paris, W, Vanity Fair a dalších časopisů. Jsou průkopníky digitální fotografie a jejich styl nezaměníte s žádným jiným.

8

Nick Knight
Christian Dior, Alexander McQueen, Jil Sander, Yohji Yamamoto, Yves Sanit Laurent a další si nemohli nevšimnout nadání tohoto britského fotografa, který prorazil v roce 1982 ještě jako student se svou knihou fotografií Skinheads. Jeho snímky jsou typické hrou s pohybem – ať už těla, či látky – a nepřehlédnutelný je i jeho jasný, čistý a ostrý smysl pro detail.

9

Mert & Marcus
Na samém konci a zároveň vrcholu tohoto seznamu jsou hned z několika důvodů. Jsou perfekcionisté, kteří provokativní styl devadesátých let (kdy fashion fotografie zažívala své pravé zrození) roubují na inovativní techniky nového tisíciletí. Svět módy je snem o dokonalosti a díky tomuto duu ho můžeme snít každý den…

10

Na všech fotografiích je zachycena Kate Moss, jež měla tu čest postavit se před objektiv všech zmíněných slavných fotografů.

Zatoužili jste po hodnotném uměleckém díle, které si můžete vystavit ve svém bytě? Pak si zahrajte v naší valentýnské soutěži o voucher do unikátní prodejní galerie, jež podporuje díla světoznámých fotografů. Hodně štěstí!


EBC promo