Věčný návrat supermodelek

Uhnaný módní průmysl, který servíruje jednu kolekci za druhou, nonstop otevírá a zavírá butiky po celém světě a najímá a zase vyhazuje další a další designéry, se letos nepřekvapivě zhlédl ve starých časech. Alespoň ve svých reklamních kampaních. Staré známé tváře, které už dávno zmizely z přehlídkových mol, mají teď cenu zlata. Představují jistotu, které se nám ve zrychleném instagramovém světě dostává čím dál méně.

equipment spring 2016 02 e1ceb

Kate Moss a Daria Werbowy pro Equipment. 

Nadčasovost, slovo tolik zneužíváné v textech a rozhovorech o nových kolekcích a velkých módních domech ztratilo význam i obsah. Nadčasovost je totiž z komerčního hlediska paradox. Je přece potřeba prodávat a růst! Nebyl by to ale neúnavný inovátor Giorgio Armani (81), kdyby základní princip kvalitní módy nevrátil do hry. V Paříži během týdne haute couture představil kampaň na svou novou kolekci New Normal. Na dechberoucích snímcích od Petera Lindbergha pózují modelingové ikony - Eva Herzigová, Nadja Auermann, Stella Tennant a Yasmine Le Bon. Mají na sobě to nejlepší ze starých časů. Bílé košile, úpletové kalhoty jako z filmu Americký gigolo, černý sametový trenčkot, pruhovaný rolák nebo mokasíny z krokodýlí kůže. Nic nového pod sluncem, ale možná právě o to tady teď jde.

models yasmin le bon eva herzigova nadja auermann and stella tennant in giorgio armanis second ever new normal ads a1e10

Yasmine Le Bon, Eva Herzigová, Nadja Auermann, Stella Tennant pro Armaniho. Kolekce New Normal. 

Také další módní domy vsadily v nejisté době na retro hvězdy. Alberta Feretti si vybrala Amber Vallettu a Liyu Kebede. Natalie Vodianová září v kampaních Givenchy, Miss Sixty, Stella McCartney i Prada. Do Prady se vrátila i kdysi jejich exkluzivní tvář, díky které jim prý astronomicky stouply prodeje, Sasha Pivovarová. Ale ve hře jsou zase slavné supermodelky z devadesátýh let. Christy Turlington je novou tváří módního domu John Galliano. Linda Evangelista získala kontrakt na novou vůni Moschino. Eva Herzigová je kromě Armani i tváří kosmetické kampaně pro Dior, již převzala po Sharon Stone. Claudia Schiffer, Naomi Campbell a Cindy Crawford pózují na černobýlých snímcích pro francouzskou značku Balmain. Daria Werbovy fotografovala Kate Moss pro značku Equipment. Pozadu nezůstala ani Donatella Versace, která do kampaně obsadila nejen instagramovou hvězdu Gigi Hadid, ale také Natashu Poly a především Rachel Zimmermann. Fanoušci modelky, která se proměnila v herečku - Abbey Lee Kershaw, si ji teď na zeď můžou vylepit díky značkám Calvin Klein, Kenzo i YSL, kde se stala tváří nové verze parfému Opium. A kdo dál? Freja Beha Erichsen provokuje u mladého nadějného návrháře Antonia Vaccarella, Mugler vzkřísil Doutzen Kroes a módní ikona Malgosia Bela láká k nákupu z vizuálů Rag & Bone a Zadig & Voltaire. A klasický módní dům Oscar De La Renta obsadil do hlavní role Carolyn Murphy.

A co vy, koho by jste rádi viděli zpátky? Kdo vám chybí?

GALERIE kampaní se supermodelkami na novou sezonu jaro-léto: 

 

EBC promo