Paradox Twiggy: Stala se ikonou, svůj vzhled ale nenáviděla

 

Narodila se 19. září roku 1949 do dělnické rodiny jako nejmladší ze tří sester. Na své dětství vzpomíná žena, které se kvůli super štíhlé postavě říkalo „proutek", jako na velmi šťastné. Nic nenasvědčovalo tomu, že se jednoho dne stane módním a kulturním symbolem, a že její sestřih i laní pohled zpoza umělých řas budou napodobovat dívky po celém světě.

Odvaha především

Až příště uvidíte, že renomované kadeřnictví hledá modelky pro nové střihy, zkuste své štěstí. Možná dopadnete jako Twiggy. Psal se rok 1966, když jeden z nejpopulárnějších vlasových stylistů v Londýně Leonard hledal zájemkyně, které by mohl ostříhat nakrátko a obarvit. Do jeho křesla usedla také šestnáctiletá školačka Lesley, která milovala módu a šila si vlastní oblečení. V novém účesu ji zvěčnil fotograf Barry Lategan, snímek pak visel v salonu a spatřila ho módní redaktorka novin Daily Express. Okamžitě byla dívkou na fotografii okouzlena a toužila se s ní seznámit. Tak byla objevena Twiggy, symbol androgynní krásy.

Tvárná dívka z lidu

Být aristokratem nebylo na konci šedesátých let v Londýně cool. O slovo se hlásil underground a děti z chudých poměrů, které byly drzé a kreativní. Twiggy do tohoto konceptu skvěle zapadala a ještě měla tvář i tělo, které se na snímcích dokázalo proměňovat do různých stylizací. Nutno podotknout, že své tělo Lesley dietami nikdy netrápila. Na výšku 168 centimetrů vážila 51 kilo a za tuto skutečnost mohl její rychlý metabolismus.

„Jsem vtipná, nikoliv krásná"

Twiggy (přezdívku ji vymyslel tehdejší přítel Justin de Villeneuve) velmi obdivovala tehdejší první supermodelku Jeanne Shrimpton. Sama si ale nijak půvabná nepřipadala, vadilo jí, že nevypadá dost žensky. Jak se svěřila později v rozhovoru pro Guardian, vždy se domnívala, že za jejím úspěchem v módním byznyse stojí spíš její veselá povaha.

 

„Twiggy byla přesvědčená, že za úspěchem nestojí její krása, ale veselá povaha. Měla také velmi šťastné dětství a skvělé vztahy v rodině".

 

Tři věci, co udělaly Twiggy 

Na konci 60. let chtěla skoro každá dívka být jako ona. Proto si stříhaly vlasy do chlapeckého sestřihu, snažily se být podobně štíhlé a lepily si umělé řasy. V roce 1967 se dokonce konala soutěž, která měla za cíl zvolit co nejpodobnější dvojnici Twiggy. Modelka si zatím užívala své slávy, fotila se na obálky prestižních časopisů a pokořila Ameriku. Tam pro ni například uspořádali večírek tehdejší nejzářivější hvězdy: Sony a Cher.

Modeling jí nudil...

... a tak byla šťastná, že přišly nabídky na hraní. V roce 1971 si například zahrála v muzikálové komedii The Boy Friend, za který vyhrála dva Zlaté glóby. Ke hraní a zpěvu (spolupracovala také s Davidem Bowiem) přistoupila proto, že jednoduše nechtěla být jen „ramínkem na šaty", jak sama říkala.

Rodina na prvním místě

Twiggy měla nejen velmi blízký vztah se svými rodiči, ale také se svými sestrami. O své dceři Carly, která pracuje jako návrhářka potisků pro módní dům Stelly McCartney, zase říká, že je to její nejlepší kamarádka. První manžel herec Michael Whitney zemřel v roce 1984 na infarkt, s druhým manželem Leigh Lawsonem jsou spolu 36 let. 

Výsluní nepotřebuje

Twiggy dokázala, že mohla být nejen globální modelingovou hvězdou, ale také talentovanou intepretkou. I když nikdy neodešla z veřejného života a čas od času se stále objevuje v nejrůznějších pořadech (byla například porotkyní v reality show Amerika hledá topmodelku nebo moderovala relaci This Morning), nesnaží se stůj co stůj být pořád ve středu dění.

Mohlo by se vám líbit

Kaia Gerber – modelka, která nemá co říct, a tak nic neříká…#DíkyBohu!

Možná by se vám dle titulku mohlo zdát, že tady přikládáme na mladičkou a nevinnou krásku a chceme ji vydatně grilovat coby nevzdělaného ignoranta. Opak je pravdou, za její skoupost ji právě v době husté na názory – a to i od lidí, kteří netlumočí zrovna ty zajímavé – chceme vyzdvihnout.
elle.cz