Rezervováno pro spáče Aneb móda inspirovaná spánkem

Kdo ví, kdo byl první, kdo naprosto explicitně přiznal, že se neinspiroval nikde jinde, než v posteli! Počátky módy inspirované sahají k italské návrhářce a umělkyni Cinzie Ruggeri, která v roce 1986 vytvořila pro Vogue Casa šaty „Abito Letto“. Ty se sestávaly z prošívané deky sladěné se saténovým polštářem. Možná to byla právě ona, kdo chtě nechtě nastolil novou módní tendenci, k jejímž prvkům se vraceli mnozí poté.

Vzpomeňme si na na značku Viktor & Rolf. Designéři ve své Fall/Winter 2005 kolekci, kterou nazvali podtitulem ‚‚Bedtime Stories‘‘, poskytli módnímu světu pár okamžiků snového eskapismu, když na módní molo vyslali modelky, které jako kdyby náměsíčné kráčely v oděvech tvořených z polštářů a dek. Přehlídku tehdy uzavírala Hana Soukupová, která defilé šla v šatech z červené prošívané deky a dvou polštářů Alexandra McQueena, pro kterou Sarah Burton připravila hned několik looků saténových peřin a kabátů inspirovaných světem snů.

Největším průkopníkem zůstává však Martin Margiela. Dnes již ikonický peřinový kabát, vyrobený ve spolupráci s italským výrobcem přikrývek a povlečení Featherlite pro Fall/Winter 1999 kolekci, byl vyplněn prachovým peřím a skutečně evokoval přikrývku. K té se opakovaně vrací v kolekcích módní značky i John Galliano. Neříkejte, že jste se ještě nesetkali s jeho Glam Slam Bag. Galliano se k tématu peřin vrátil také v kolekci Artisanal Fall/Winter 2015. Peřinové šaty byly přepracovány, přeměněny na zkroucené svazky, některé dokonce doplněné plastickou ochrannou fólií pro vytvoření looku, který s obrovským úspěchem proměnil banální ve velkolepé.

Vedle Galliana se však k prvkům evokujícím nadýchané peřiny vrací i Rei Kawakubo v Comme des Garçons a prošívané kabáty ve své kolekci nabídla v roce 2015 pod křídly Céline i Phoebe Philo.

Nemusíme však nahlížet do dávných archivů módních velikánů, abychom nalezli oděvy, které vznikaly pravděpodobně v posteli. V roce 2020 se například módní mág Rick Owens spojil s italskou oděvní značkou Moncler, aby společně vytvořili kapsulovou kolekci puffer coats. Dramatické prošívané kabáty a peřinové pršipláště byly alegorií na postapokalyptickou náladu onoho roku. V roce minulém zas Jonathan Anderson pro Loewe představil kolekci plnou nadýchaných kabelek evokujících to nejměkčí lůžko, na které můžete na konci dne ulehnout.

Zdroj: Irenebrination, AnOther

Předplaťsi & Ušetři

Elle cover
REKLAMA