Women of Ukraine: Múza, návrhářka a stylistka v jednom Ira Lan

 

Na otázku, jak se dnes má, mi Ira odvětila, že najít odpověď na takto zdánlivě jednoduchý dotaz je opravdu těžké. ‚‚Nemám žádné velké plány ani významy a o ničem teď nesním,‘‘ dodává. A v takovém duchu se vlastně nese celý náš rozhovor. 

 

Jak by se představila Ira Lan?

Jsem módní stylista, návrhářka a kreativní konzultantka a před válkou jsem působila v Kyjevě. Jsem také zakladatelkou oděvní značky lanstudios, která si myslím za poměrně krátkou dobu dosáhla určitého uznání, mé oblečení se třeba úspěšně prodávalo v New Yorku. Nejprve však mou značku ochromila dlouhá karanténa, pak válka... Další vývoj mé značky však vyžaduje více času a úsilí a já si musím vybírat mezi svou značkou a prací stylistky. A často se rozhoduji ve prospěch stylingu. Na práci stylistky se mi líbí rozsah velkých projektů, množství lidí zapojených do společného výsledku. Mám ráda komplexní kreativní focení s překvapivým a zapamatovatelným finále.

Jaká byla tvá první reakce když ses dozvěděla, že na Ukrajině nastala válka?

Byla jsem zrovna v Africe, když to celé začalo. Mé první myšlenky samozřejmě směřovaly k mým nejbližším. Jsou naživu? Jsou v bezpečí? V tu chvíli mi také došlo, že se nemohu vrátit domů.

Nedokážu si představit, že bych v této situaci byla kreativní a dokázala pokračovat v každodenní pracovní rutině. Daří se ti kreativně zotavit? A jde to vlastně vůbec?

Bydlím nyní v Barceloně a snažím se adaptovat a zvykat si na docela jiný okolní svět. Je to vše nové a docela odlišné. Podařilo se mi v poslední době spolupracovat na některých skvělých fotografických projektech, díky kterým jsem se jako člověk trochu kreativně zotavila. Zapojíš se do kreativního procesu a na chvíli zapomeneš, co se děje, najednou ožiješ a všechno se zdá být stejné, jako dřív. Zkrátka ti najednou zase jen záleží na tom, jak bude snímek vypadat v konečné kompozici, nebo zda nemá modelka pomačkané oblečení. A když tato krátká tvůrčí euforie skončí, popadneš telefon, zkontroluješ zprávy od rodiny, přečteš si zpravodajství a jsi v tom zase zpět.

 

Ira Lan a její tvorba. Prohlédněte si ji:

 

Jak se tvá práce v posledních třech měsících změnila?

Na práci můžu pomyslet až teď, po třech měsících, ale chápu, že je potřeba žít a jít dál. Jsme zvyklí na neustálé rozrušení a obávané telefonáty, válka je neodmyslitelně v nás. Ale možná je to jako s umělci, utrpení dělá práci ještě lepší. Přístup k procesu tvorby je ještě odvážnější a svobodnější. Chci více pracovat na tom, abych byla užitečná své zemi a pomáhala potřebným.

Plánuješ teď svou budoucnost? Je to vlastně vůbec možné?

Plánovat něco nyní a v této situaci je směšná představa. Nevíme, co bude zítra. Snažím se co nejvíce přizpůsobit této bezprecedentní situaci.

A co budoucnost tvých pracovních aktivit?

Najít práci pro kreativního člověka není snadné. Důležitou součástí je tým, jehož členové sdílejí stejné hodnoty a zájmy, pohlížejí stejným způsobem na módu a současné přístupy. Pro produktivní a kvalitní výsledek musí být příliš mnoho průsečíků, díky kterým daná věc vznikne. Pracuji s mimořádnými lidmi, částečně jsou to mí přátelé, skvěle jsme si padli už na první pohled a to mi pomáhá vrátit se do tvůrčího procesu. Například s Flowierdy pracujeme často, máme skvělou synergii, od nápadů až po realizaci. A mou poslední prací byla například kampaň pro ukrajinskou značku Daily Sleeper. Na té jsem se podílela jako modelka i stylistka zároveň. Bylo to těžké, nedá se všechno sledovat a já strašně ráda vše řídím! (směje se)

 

 

Pro mě jsi zástupkyně generace s typickou ukrajinskou estetiku, pro kterou tvou a práci jiných miluji. Co dělá tvou práci takovou, jaká je?

Myslím, že zkušenost, čas ale i kultura v průběhu let utvářely to, kdo jsem a co dělám. Ale toto utváření samozřejmě dnes není v konečném stádiu. Vkus a talent lze pěstovat a zdokonalovat a já se den co den učím.

A můžeme tě nyní nějak podpořit?

Nyní je důležité oslovovat Ukrajince k spolupráci, troufám si říct, že jsme neskutečně pracovití a talentovaní. A samozřejmě, nakupujme udržitelné ukrajinské značky, sdílejme informace a mluvme o nás.

Vrátíš se na Ukrajinu? Dokážeš si představit, jaké to jednou bude?

Samozřejmě se to stane, jednou nastane den, kdy se vrátím. Naše země prochází transformací a procházíme jí i my samotní. Vezměme si takový Kyjev. Je to velmi živé a pokrokové město bohaté na talentované lidi. Samozřejmě teď všichni odešli, ale každý hrdě odpovídá na otázku, odkud pochází.

Co pro tebe bude navždy jiného, až se vrátíš domů?

Vše.

 

Mohlo by se vám líbit

Život v kyjevském krytu: Alinu a Annu drží nad vodou naděje a práce

Nejdůležitější je mít klidné nebe nad hlavou, říkali jim. Jako malým jim to přišlo samozřejmé. Teď však zjišťují, co přesně tím výrokem jejich prarodiče mysleli. Zatímco Alina Vrublevska pracovala jako PR specialistka na volné noze, Anna Ozerchuk byla fotografka. O své práci mluví v minulém čase – budoucnost je nejistá. Dívkám jsme poskytli prostor a požádali je, aby se s námi podělily o své myšlenky a pocity z války, která sužuje jejich zemi. Popovídali jsme si s nimi o tom, co se v posledních dnech naučily samy o sobě, ale i o ukrajinském lidu. O tom, že svoboda je křehká věc. A taky o tom, jak může svět aktivně pomoci.
elle.cz