Jak na chytrý šatník? Stačí multifunkčnost a znát svůj styl

Jaký je ideální šatník? Takový, kdy unosíte každý kousek a v každém se budete cítit skvěle. Je to šetrné nejen k vaší peněžence, ale i k přírodě, protože s šatnou, kterou maximálně využijete, snížíte dopad na planetu. Jak tedy začít? Stačí tři kroky.

Krok první: Co vám sedí? 

Šatník vám na míru musí mít styl. Nevíte jaký? Však se podívejte, co nosíte nejčastěji. Většina z nás to zná, že si nejednou koupila famózní kousek v obchodě, ale od té doby čeká ve skříni na svoji příležitost, protože tu se nehodí na danou akci, tu jste do něj možná trochu přibrala. Takové oblečení vám zbytečně zabírá místo. Instinktivně saháme po kouscích, ve kterých nám je dobře, takže jestli za poslední půlrok preferujete sportovní kousky, eleganci nebo něco výraznějšího, v této tónině si hledejte další inspiraci v obchodech a buticích. Jednotlivé kousky můžete i kombinovat, v kolekci podzim/zima 2022 pro Lindex se skvěle doplňují například úplety se sportovními kousky. Ležérní bundička s pletenými šaty a teniskami je hodně cool outfit. Máte raději uvolněnou eleganci, ovšem teploty vám nedovolí vzít k džínům sako? Nahraďte jej košilí. Ta z kvalitního, pevného materiálu (např. popelín) skvěle drží tvar a působí výsostně elegantně.

Lindex
Info ikona

Krok druhý: Barvy jsou základ

I barvy si vybíráme instinktivně. Často se chceme schovat, nepůsobit nápadně, proto v našem šatníku hrají prim černá, tmavě modrá, odvážeme se maximálně decentností šedého, khaki nebo béžového koloritu. Tlumené barvy, které konvenují akcenty přírody, jsou příznivé, protože se dají skvěle kombinovat. Do karet vám opět hraje kolekce Lindexu nesoucí se v barvách svěží bílé, mořsky modré, podzimně červené a cihlové. Dají se úžasně mixovat, nebojte se i odvázat, kdy jeden kousek (top, sukně) bude mít výraznější barvu. Nestraňte se ani vzorů, zelené prvky si říkají o dezén louky s drobnými kvítky. Nejste-li zvyklá na motivy, zkuste si koupit nejprve sukni s jedinečným potiskem. Psychologicky se budete cítit jistěji, protože je to více „dole“ než top v podobě trička či halenky.

Lindex
Info ikona

Krok třetí: Je potřeba být odvážný

Bez odvahy bychom se ale nikam neposouvali. V životě, ani módním stylu. Takže nebojte se a pořiďte si i něco, co ve vašem šatníku zatím nemělo místo. Tento první kousek bude lakmusový papírek toho, jestli si daný styl osvojíte. Například v posledních sezónách tolik oblíbené úplety. Mnoho lidí se jich bálo. Někomu evokovaly domácí, neforemné oblečení, které odhalí každý nedostatek. Ale úplet umí být praktický a krásný. Vybírejte kousky s reliéfním vzorem. Nebojte se vklouznout do pletených šatů místo svetru. A jestli pokukujete po topu, který doplníte sukní či kalhotami, máme tip. Mohou být v jedné barvě, ale zvolte u každého jiný vzor. Působí to elegantněji než jednolitá uniforma. Další tip? Vzdušnost na prvním místě. Vrací se střih kalhot culottes, které ovívají vaše nohy jako hedvábná sukně. U topů jsou trendy balonové rukávy. Je několik střihů a bát se jich nemusí ani ženy, které mají nějaké to kilo navíc nebo výraznější ramena, jim stačí jen lehčí náznak „křídel“ rukávů. Naopak takto střižený top umí dodat horní polovině těla tvar.

Lindex
Info ikona

S ohledem k přírodě

Chytrý šatník je i udržitelný. Pokud máte svůj styl, můžete se s jednotlivými kousky těšit po několik sezón. A kdyby vás přece jen začaly nudit, lze je poslat dál. Kvalitní materiály vypadají perfektně po několik let a ocení je další nositelky. A podobně, jako studujete složení potravin, mrkněte i na štítky se složením vašeho outfitu. Udržitelné materiály jsou ohleduplné k našemu životnímu prostředí, takže i když daný kousek všem doslouží, nezatíží dramaticky planetu při likvidaci. Například právě Lindex s ohledem na ekologii využívá těchto inovativních materiálů. Jedním z nich je LENZING™ ECOVERO™, což je viskóza z dřevěné celulózy pocházející z udržitelných lesů. Chcete si vyzkoušet naše tři kroky k chytrému šatníku? Otestujte je v sekci Módní novinky pro dámy.

Měření