Mocná síla barev ovlivňuje náš styl i emoce

Barvy a móda. Když se zmíní toto spojení, asi si každý z nás vybaví, v jakém tónu nejraději nosí must have kousky. Něco jiného je však na barvy se dívat, a pak je nosit. Upoutat nás může sytě fuchsiová, ale když si ji vezmeme na sebe, budeme si připadat jako růžový bonbon. Podvědomě sáhneme po černé, protože nemáme zrovna figuru v topu, ale celý den nás bude provázet ponurá nálada. Jak tedy s barvami pracovat, aby nám slušely a abychom se v nich skvěle cítili?  

Jak si poskládat šatník?

Je logické, že základ šatníku by měl být složen z barev, k nimž máme vztah. Jenže ne každý ovládá tzv. barevnou kombinatoriku. „Mnoho z nás ze strachu zůstává u klasických kombinací džíny, bílé triko, černé sako, tenisky. Nicméně stačí si osvojit pár základních pravidel a můžete si bez obav pustit barvy do šatníku a jednoduše tak povýšit váš individuální styl,” prozrazuje nám módní koučka Kamila Vodochodská. Prvním krokem může být pravidlo „tři a dost“, kterého se držela i legendární Coco Chanel. Jako základ použijte neutrální černou, bílou, případně odstíny šedé a tělové. Kolorit pak doplňte o výraznější barvy. Až se budete sebevědoměji pohybovat v tomto úzkém okruhu barev, můžete spektrum rozšířit. Další tip? Aplikujte odstíny v různých poměrech a proporcích. Nenechte jeden, zejména výrazný (křiklavé kolority, pastelové variace apod.), dominovat. Jestli si nejste jisti, jaké odstíny kombinovat, vezměte si jeden, který vám je příjemný. K němu přidejte doplněk barvy, na niž zatím nemáte odvahu. Pravidelným nošením se skamarádíte a jednou si místo malé kabelky svítivě žluté vezmete šaty v tomto odstínu.

Nebojte se kombinací

Postupným vplutím do světa barev může být i to, že pokud nosíte tmavou košili a světlé kalhoty, můžete nové barvy promítnout v doplňcích, ať už se jedná o boty, šperk či kabelku. A nezapomínejte na kvalitu. „Obecně platí, že čím kvalitnější střih a materiál, tím více si můžeme s barvami hrát. U levné ʻfastʼ módy, kde jsou složení materiálu nekvalitní a šití či detaily nedotažené, může být barevnost spíše na škodu. To někdy působí u outfitů až lacině. Naopak u kvalitních kousků s propracovanými střihy i detaily je barva to, co hraje prim,” říká Kamila Vodochodská. Pokud si stále nejste jisti tím, jak kombinovat barvy, využijte technologie. Dnes existuje spousta aplikací, jež vám pomohou najít ideální variace barevného párování. Stačí jen přiložit telefon k vybraným outfitům a systém vám vyhodnotí, nakolik spolu barvy ladí.

Barvy jsou funny! Be colorfident!

Barevnost oblečení, vhodně zvolená kombinace a celkový design vytváří naše osobité módní „já“, což vědomě mnohdy nevnímáme. „Často si ani neuvědomujeme, jak významnou roli barvy v životě hrají. Tvoří silná kontrastní či harmonická spojení a jsou nositelkami neustálého sdělení pro nás samotné i okolí. Toto vyzdvihuje i nová kampaň značky Orbit s názvem #Colorfidence, která letos představuje nový look obalů. Iniciativa poukazuje na to, jak mocným nástrojem jsou barvy a povzbuzuje nás k sebevědomému nošení barev a vyjádření vlastního já,” uzavírá Kamila Vodochodská. Ostatně, jen se podívejte na https://www.orbitklub.cz/, jaká barevná škála se nabízí. Zejména nyní v létě raději sáhneme po obalu, který je v regálu ten nejšťavnatější, že? Můžete to i poznat i na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary, protože Elle Beauty Lounge v rytmu kampaně #Colorfidence rozhodně zazáří.

Měření