Barbara Paldus z CodexLabs: V péči o pleť méně znamená více

Cestu, kterou jste se před čtyřmi lety vydala se značkou CodexLabs, označujete jako plant-based biotech beauty. Co to přesně je?

Nová kategorie, kterou jsme vytvořili. Jedná se o propojení etnobotaniky, biologie rostlin a genetiky s biotechnologickými inovacemi. Vědu aplikujeme při hledání nových rostlin nebo ingrediencí, testovaní jejich individuálních účinků i účinků synergické formulace pro konkrétní funkci. Na konci celého procesu stojí produkty, které mají dermatologickou kvalitu a jsou maximálně udržitelné, v kontextu planety i lidského zdraví. V základu každého z nich stojí podpora kožního mikrobiomu.

O kožním mikrobiomu se ve světě skincare mluví stále více. Proč je pro nás tak důležitý?

Mikrobiom hraje zásadní roli při udržování zdravé kožní bariéry. Zabraňuje kolonizaci kůže patogeny a pomáhá nám vypořádat se s infekcemi. Chrání nás zároveň před poškozením z vnějšího prostředí - minimalizuje oxidativní poškození způsobené volnými radikály, které se na pokožce vytváří vlivem UV záření a znečišťujících látek ve vzduchu. Bakterie to zkrátka odnesou za nás. Mikrobiom dokonce pomáhá pokožce udržet vlhkost. Také podporuje hojení ran, například  když se řízneme, škrábneme nebo spálíme. A v neposlední řadě kožní mikrobiom komunikuje s naším imunitním systémem.  

Jak poznáme, že s naším kožním mikrobiomem není něco v pořádku?  

Když mikrobiom není v rovnováze nebo nefunguje, začne se naše kožní bariéra rozpadat. To vede k infekcím, dehydrataci pokožky, jejímu šupinatění, svědění a všechno tohle se postupem času zhoršuje. Pokud není mikrobiom v pořádku dlouhodobě, můžou vzniknout další problémy včetně akné a růžovky.  

CodexLabs

Takže mikrobiom v péči o pleť vždy na prvním místě?  

Ano! Skutečně, když se o naše neviditelné mikroorganismy dobře staráme, starají se dobře také oni o nás a spoustu problémů dokážou vyřešit sami. Tím nejlepším způsobem.  

Co můžeme dělat pro udržení zdravého kožního mikrobiomu?  

Začíná to zdravým životním stylem, což znamená kvalitní spánek, vyváženou stravu, pohyb a jakoukoliv aktivitu, která snižuje stres, například procházky v přírodě nebo meditaci. Konkrétně v péči o pleť je to pak pět klíčových principů:  

  • Neustále hydratujte pokožku a pijte vodu. Mikrobiom má raději vlhké prostředí než poušť.  
  • Minimalizujte svou pleťovou rutinu - co do počtu produktů, tak i účinných látek. Nezbavujte pleť jejích přirozených olejů, kožní maz znamená pro mikrobiom potravu, nenechte ho vyhladovět.  
  • Čistěte a exfoliujte pleť šetrně. Silné kyseliny a abrazivní peelingy ničí bariéru kyselého pláště.  
  • Používejte SPF, 30 a vyšší. Chráníte tak zdraví sobě i mikrobiomu.  
  • Udržujte pH kůže v optimální hodnotě - u žen je to 5,5, u mužů 4,5. Jakákoli výrazná odchylka v obou směrech ovlivňuje mikrobiom a může způsobit zánět a podráždění. 

Jakou pleťovou rutinu byste doporučila?  

Začala bych skutečně tím, že méně je více. Pokusila bych se omezit počet používaných produktů maximálně na pět, ideálně na dva až tři. Používejte pouze tolik produktů, kolik reálně potřebujete. Pokud jste mladí, stačí vám přípravek na čištění a na hydrataci. Ve 30 letech už možná budete chtít přidat antioxidační sérum. Jakmile je vám čtyřicet, nejspíš do rutiny zařadíte oční produkt a exfoliant.

Já osobně mám v rámci podpory zdravé kožní bariéry a mikrobiomu samozřejmě nejraději naší značku CodexLabs. Všechny produkty jsou zformulované z rostlinných biotechnologických složek a obsahují náš patentovaný konzervační systém z probiotik a zvlhčující a zvláčňující látky. Je potravinářské kvality, tedy tak čistý, že by se dal bezpečně sníst. Máme klinicky prokázané, že na rozdíl od konvenčních konzervantů, je pro mikrobiom prospěšný. Což potvrzuje i fakt, že všechny tři naše kolekce - hydratační Bia, Antu pro podporu a ochranu kožní bariéry a Shaant určená pro problematickou pleť - mají kompletně certifikaci MyMicrobiome. Z nich si může každý sestavit rutinu podle svých individuálních potřeb a bude mít jistotu, že o jeho kožní mikrobiom je dobře postaráno. A že zároveň každý produkt dělá opravdu to, co slibuje, jelikož si velmi zakládáme na klinických studiích, v nichž používáme nejmodernější měřící nástroje, a transparentnosti všech dat.   

www.codexlabs.cz  

 

Vše, co potřebujete o ELLEphorii teď hned vědět

ELLEphoria proběhne v termínu 4. - 6. listopadu 2022  ve  Slovanském domě Praha a nabídne třídenní program plný osobností, workshopů vedených specialisty a možností vyzkoušet na vlastní kůži renomované značky a vycházející hvězdy beauty světa. Vstupenky a další detaily o akci najdete na www.ellephoria.cz.

ELLEphoria 2022
Měření