Ženy a hormony: Jaký vliv mají na vaši pleť?

Za vším hledejte estrogen a progesteron

Zatímco v období puberty či těhotenství s nepříjemnými projevy hormonálních změn na pleti počítáme a nijak nás nepřekvapí, návaly horka, akné, suchost nebo zvýšená citlivost pleti mezi 35. a 40. rokem zaskočit mohou. Zní vám to povědomě? Pak se možná právě nacházíte v období perimenopauzy. V tomto období se doporučuje používat produkty, které jsou vysoce hydratační, například Circular Hydration Serum, které je vhodné i pro citlivou pleť. Nepohrdnete ani produkty, které chladí. Tip Dermalogica? Dejte pleťovou mlhu Hyaluronic Cermide Mist na chvíli do lednice a rázem máte tonikum, které vás nejen hydratuje a připraví pleť na další produkty, ale také osvěží a zchladí v případě návalů horka.   

Co je perimenopauza?

Jak prozrazuje název, jedná se o období předcházející menopauze, může nastat 5-10 let před samotnou menopauzou a je pro ni typická hormonální dysbalance. Hladina progesteronu a estrogenu obecně klesá, ale výjimkou nejsou ani výrazné výkyvy estrogenu, které mají za následek mastnou, či naopak suchou pleť, pupínky, změny nálad, bolesti hlavy a návaly horka. Okolo 50. roku života pak přichází menopauza doprovázená nízkou hladinou hormonů. Typický je také pokles kolagenu a elastinu. A výsledek všichni známe – vrásky a povolená kůže. Svou činnost zpomalují i mazové žlázy, což vede k suché pleti. A změny se dotýkají i pigmentace, kdy je pokožka méně chráněná před slunečními paprsky a objevují se na ní skvrny. 

Dermalogica a péče o pleť
Info ikona

Vsaďte na ty správné látky

Jak je patrné z předchozích řádků, projevy hormonálních změn spojených s perimenopauzou a menopauzou se velmi různí. A liší se tak i potřeby pleti každé ženy. Existují však látky, které jsou v tomto období jako součást pečujících kosmetických produktů takřka sázkou na jistotu. V první řadě jsou to složky bojující se stárnutím pleti, jako jsou retinol či peptidy stimulující tvorbu kolagenu. Jeden z oblíbených produktů je oční krém Age Reversal Eye Complex, který díky moderní technologii mikroenkapsulace vyniká ještě větší účinností a efektivně bojuje se známkami stárnutí očního okolí.

Důležité jsou také antioxidanty v čele s vitamínem C, vyzkoušejte například Biolumin-C Serum s kapsulovaným vitamínem C, který podporuje přirozenou obranyschopnost pokožky. Mezi doporučovanými látkami v období perimenopauzy a menopauzy jsou také arganový či růžový olej a bílý čaj. 

A zapomínat nesmíme ani na ochranu pokožky, ať už jde o její ochrannou bariéru, jíž podporuje olej ze slunečnicových semínek, nebo produkty s SPF poskytující obranu před UVA a UVB paprsky. Značka Dermalogica se na toto období v životě ženy cíleně zaměřuje a nabízí tak široké spektrum produktů, kde tyto aktivní látky rozhodně nechybí. Kompletní portfolio značky najdete na oficiálním e-shopu www.dermalogica.cz.

Kosmetika Dermalogica
Info ikona

Když jen krémy nestačí

Spolu s účinnými složkami pečujících produktů je důležité i vhodné ošetření pleti, které by mělo zahrnovat hydrataci, exfoliaci, podpořit obnovu pleťové bariéry a také pleti nabídnout zklidnění. Pravidelná domácí péče je zásadní, doplnit by ji však mělo i vhodné salonní ošetření. Pleťový terapeut poskytne cenné poradenství a pomocí profesionální masáže a vhodně zvolených produktů nabídne pokožce to nejlepší pro její zdraví. Navíc Dermalogica tento podzim uvádí nový protokol světově oblíbeného mikrojehličkování. Jedná se o minimálně invazivní zákrok, který cílí na léčbu hyperpigmentací, linek, vrásek a rozšířených pórů. Tak dopřejte své pleti péči, jakou si zaslouží, a najděte nejbližší salon Dermalogica.  

Měření