Beauty in Motion: Že ve sportu prostor pro krásu není? Omyl!

Není pochyb o tom, že líčení je způsob, jak se můžeme cítit sebejistěji. To není subjektivní pohled na věc, leč léty prověřený fakt. Zjistily jsme to ve chvíli, kdy jsme si daly rtěnku před důležitým meetingem nebo akcí. Ukazují to i studie, které říkají, že se ženy s make-upem cítí sebejistější a celkově sebevědomější. Vždyť na tomto skromném psychologickém faktu stojí celý beauty průmysl! Červená rtěnka. Černé nehty. Umělé řasy. Výrazné linky. Třpytivé kamínky. Sama víte, co pozvedne vaši náladu, ale i výkon.

Moderní žena může milovat rtěnky i oštěpy zároveň

Při sportu je pleť sportovců často vystavována drsným podmínkám prostředí, kterými mohou být slunce, voda, stres i pot. Mnoho sportovkyň navíc nemá šanci předvést svůj jedinečný styl na profesionální scéně, ať už kvůli těmto podmínkám, nebo pro specifika jejich sportovní uniformy. V některých sportech je prostor jen pro ochranný krém s SPF, v jiných mají sportovkyně volné pole působnosti pro širokou škálu barevné improvizace. Nicméně v posledních letech můžeme být svědky překonávání těchto hranic na mnoha frontách. Vzpomeňme si na poslední turnaje Sereny Williams a její ostře sledovaný šatník i líčení. Sport bez sebevyjádření není žádná velká zábava – i volba rtěnky nebo barva vlasů jsou jen jedněmi ze způsobů, jak se ve světě sportu dostat na samý vrchol.

Oslava krásy v pohybu

Na důkaz toho se ELLE spojuje se značkou Sephora, a nejen z důvodu blížících se olympijských her v Paříži představuje sedm vrcholových sportovkyň, jejichž disciplíny jsou různé, ale jedno je spojuje: láska k pohybu. Jsou jimi atletka Nicole Bendová, Veronika Blažíčková, jejíž disciplínou je sportovní střelba, triatlonistka Tereza Zimovjanová, házenkářka Kristýna Königová, taekwondistka Dominika Hronová, veslařka Pavlína Flamíková a Antonie Galušková, která rozráží vody ve vodním slalomu. Je v jejich disciplínách prostor pro krásu? Spoiler alert: je. Vztah k ní se sport od sportu různí, ale na třech nejdůležitějších pilířích se sportovkyně shodují.

ELLE x Sephora Beauty in Motion

Hydratujte!

Hydratace je spolu s důsledným čištěním alfou i omegou krásné pleti. I když v některých disciplínách na líčení prostor není, sportovkyně přiznávají, že dokonalá skincare rutina je nejen nezbytná pro zdraví jejich pleti, ale i pro jejich duševní pohodu. „Já osobně se před zápasem nelíčím, nevyhovuje mi to. Ale řada mých kolegyň se líčí, to ano. Osobně mám ráda kvalitní skincare. Ráno a večer si dopřeju čas, který své pleti věnuji,“ říká vrcholová taekwondistka Dominika Hronová. Na důležitosti hydratace se shodne především s kolegyněmi, které ovládají vodní sporty. Slunce, voda, proměnlivé podmínky, s tím vším se denně setkávají. „Snažím se starat se o svou pleť, která trpí i vlivem častého vystavování se chlorované vodě v bazénu. Tedy – hydratace je základ!“ Povídá triatlonistka Tereza Zimovjanová.

Hydratujte!

Bez SPF ani ránu

Některé sporty – především ty vodní – dovolují ženám používat pouze nezbytně nutné pečující a zkrášlovací produkty. Každá žena ví, že se bez SPF ochrany neobejde. Natož ve sportu, kde je pleť sportovkyň vystavena neustálému pobytu na slunci. „Velmi důležité je používat krém s ochranným faktorem SPF. Sportovci se potýkají právě s potem, a ten mnohé komplikuje. Mám mastnou pleť, navíc trpím na pigmentové skvrny. Proto se na správnou péči musím zaměřit. SPF je základ, je jako druhá kůže,“ povídá atletka Nicole Bendová. .„Většinou používám spíš opalovací krémy na obličej, protože ochranný faktor je nesmírně důležitý. Teď jsem přešla k opalovacímu krému, který je zároveň tónovaný. Gamechanger! Dodává mi to sebevědomí. Veslařky se make-upu příliš nevěnují, přece jen jsme v kontaktu s vodou, ale SPF je nesmírně důležité,“ vypráví veslařka Pavlína Flamíková. 

Nejlepší SPF pomocníci:

Lehký touch-up, nebo full glam?

Ovšem jsou i takové disciplíny, které sportovkyním dovolují projevit se a použít víc než jen skincare produkty. Jednou z průkopnic výrazného líčení na české scéně je vrcholová atletka Nicole Bendová. „V České republice si myslím, jsem co se týče atletiky jsem udělala velký kus práce. Snažím se inspirovat mladší generace atletek i atletů, aby se líčili. Líčení je možnost, jak se můžeme vyjádřit, způsob, jak si zvednout sebevědomí. Není to tady stále standard. Jsem myslím stále brána jako někdo, kdo je odlišný. Líčení je ve sportu stále ještě trochu tabu.“ Líčení se je pro Nicole i formou odreagování se před podáním důležitého sportovního výkonu. „Udělám si kávu, klidně i dvě, a začnu se líčit. Ten rituál zklidní mou mysl a mentálně mě připraví. Je to něco, co je pro mě antistresové. A největší výzvou je udělat si linky! Musím se skutečně soustředit, abych si je namalovala alespoň přibližně stejné,“ směje se Nicole a dodává: „Nelíčím se denně na tréninky, tam pro to prostor není. Ale ani tam nezapomínám na produkty na rty. Mám ráda lesky Sephora Collection se zvětšujícím efektem, lesklé i bez lesku. Mou nejoblíbenější je rtěnka, kterou mohu nanášet ve vrstvách i v lehké jedné vrstvě, LipStain v odstínu 13. Protože ji používám už od svých čtrnácti let! Je to má rtěnka štěstí, tak jí přezdívám.“ Sport a krásu skutečně vnímá jako dvě neodmyslitelné substance úspěchu i lidskosti na sportovišti. „Každá žena je opravdu jedinečná. Ale nemyslím to jako klišé – ve sportu se s onou jedinečností pojí mnoho emocí a síly. Je skvělé, že se o make-upu a kráse jako takové mluví ve sportu čím dál tím víc, a také to, že se ženy ve sportu navzájem více podporují. Dříve tomu tak nebylo. Jak se říká, když se ženy podporují, dějí se úžasné věci.“

Měření
Jak na lehký touch-up i full glam: