Mateřství a sport se nevylučují, naopak, říká modelka Jitka Nováčková

Nejen osobně, ale i na Instagramu působíš velmi upřímně. Mluvíš téměř o všem, nejen o tom hezkém, ale i o únavě, náročné práci, o tom, jaký život skutečně je. Myslíš, že právě kvůli tomu jsi tolik oblíbená?

Děkuji za kompliment. Snažím se na sítích netvořit propast mezi mým reálným já a instagramovým já. Takové profily moc ráda ani sleduji. Používání sociálních sítí může být pro naši psychiku velkou zátěží a je třeba myslet na to, co daným obsahem chcete říct. Moje hlavní otázka bývá: Chtěla bych, aby někoho s podobným obsahem sledovala moje dcera?

Na tvém na Instagramu najdeme větu "bez práce nejsou kabelky". Tak když už jsme u těch kabelek... Bereš je jako investici? Která byla vždycky tvoje vysněná? Nebo už ji máš doma? 

Neberu! (smích). Možná jsem měla začít, teď už je asi pozdě. Od doby, co je Lea na světě, šly kabelky trochu stranou. Stejně nejčastěji skončí někde dole v kočárku. A vysněné mám doma dvě, ta speciální je kabelka značky Dior, na kterou jsem si ušetřila a koupila si ji po vítězství v Miss, když mi bylo asi devatenáct let. Už jsem si ji nechávala i opravit, doslova srdeční záležitost.

Jak změnilo mateřství tvůj pohled na práci? Jsi typ pracující maminky, nebo té, která se snaží trávit co nejvíce času doma s dcerou?

Jsem obojí. Klientům píšu často i to, že odpovím zhruba za měsíc a rovnou upozorňuji, že komunikace se mnou nebude jednoduchá a rychlá. Práci hodně omezuji, jinak by to nešlo, pořád chci být v tomhle krásném období hlavně mámou pro Leu. Mou výhodou byla a je podpora partnera, je to Fin a ve Finsku je rovnocennost velmi důležitá.

Jitka Nováčková
Info ikona

Modelka s velikostí M, tak se sama popisuješ. Jak se udržuješ ve formě teď, když jsi maminkou?

Jsem v jednom kole, takže sport je spíš za odměnu a rovněž ho beru jako nástroj proti bolesti zad a krční páteře. Miluju, když dceru nosím a jsem jí tak blízko, ale těch 14 kg na rukou už se pronese. A co se týče mojí formy, tak je to kombinace několika faktorů. Genetiky, toho, že jsem hodně aktivní člověk i tempa s prckem. To prostě funguje skvěle.

Trávíš v kuchyni hodně času? A jaký recept zvládáš asi nejlépe?

V kuchyni trávím celkem dost času přípravou svačinek pro sebe a pro Leu. I když toho mám nad hlavu, snažím se nezapomínat jíst. Nejde to vždy, ale snažím se jíst několikrát denně. A když vařím, snažím se být efektivní a připravovat zároveň co nejvíce jídel najednou. Občas si taky objednávám rostlinné obědy v zálohovatelných krabičkách, to hlavně proto, abych mohla trávit co nejvíce času s Leou. Porce jsou veliké, pokaždé mi zbude i na večeři a mám vystaráno.

Jsi žena mnoha tváří, modelka, maminka, influencerka. Jaká je tvoje denní beauty rutina a bez čeho se v koupelně prostě neobejdeš?

Pečuji o sebe poměrně hodně, protože je to moje forma odpočinku. Věřím, že se mi to vrátí a možná už i vrací. Odlíčení, krémy, masky na obličej, kondicionéry, masky na vlasy, šetrná úprava vlasů, úprava nehtů, velmi precizní péče o zuby... Naučila jsem se být sama sobě kosmetickým salónem, protože jsem dlouho pracovala jako modelka a při cestování a pracovním tempu nebyla možnost si někde zarezervovat proceduru. A zároveň byl můj vzhled mou pracovní vizitkou.

Překvapilo mě, jak moc kondička klesla od porodu, ale zatím zůstávám u tempa pro radost.

Tvůj partner je cizinec, bylo pro tebe těžké naučit se "milovat" v cizím jazyce?

Miluje člověk asi stejně ve všech jazycích, ale samozřejmě co se týká komunikace, tam můžu mít někdy mezery. Hlavně pozdě večer, kdy jsem unavená a slovíčka mě nanapadají už ani česky. Ale myslím, že pár má ve vztahu svůj vlastní jazyk. Jsou věty, slova, slovní obraty, kterým rozumíte a zasmějete se jen vy dva, jako v každém jiném vztahu.

Daří se ti skloubit mateřskou roli s tvými koníčky?

Určitě. Hlavně tím, že mým hobby je teď čas s dcerou. Nevím, jestli by se mi někdy povedlo tak efektivně vypnout hlavu, jako když jdu s malou na procházku. A ona se na dvou metrech několikrát zastaví, povídá příběhy svou hatmatilkou, obdivuje kytičky. Už se těším, až se vzbudí, až dokončíme rozhovor (smích).

A co běhání s kočárkem? Je to tvoje nová „challenge“?

Možná na tramvaj (smích). Ale jinak běhám bez kočáru a sportuji ideálně bez Ley, abych sport měla jako úplný relax. Hodně ale s kočárem nachodím rychlochůzí, když zařizuji věci. Mnohdy zvládnu i deset tisíc kroků denně.

Je pro tebe zásadní podpora rodiny, kamarádek, ať už se to týká tvého nového režimu, nebo aktivního života?

Myslím, že hlavně partnera. Rodiny máme ve Finsku a v Českých Budějovicích, tak se vidíme třeba jednou, dvakrát do měsíce, a tak je samozřejmě nejdůležitější partnerova podpora.

Jitka Nováčková
Info ikona

Jak vnímáš vzájemnou podporu mezi ženami nebo ženskou pospolitost obecně?

Určitě záleží na tématu. Třeba debaty o mateřství občas bývají na sítích vyhrocené, protože každá z nás chce být nejlepší máma na světě a tak doufá, že ta její cesta je ta nejlepší a stojí si za ní. Chce svou vědomost poslat dál a když má pocit, že někdo dělá chybu, má potřebu ji hned opravit. Tam se to pak může třít. Ale mám štěstí, že se mi to nestává, jsem hodně otevřená debatám.

Jsi jednou z pěti inspirativních žen aka adidas "heroines" letošního závodu adidas Běh pro ženy 5 km 2022, který se bude konat v sobotu 3. září. Jak vnímáš jako ambasadorka tento běh, který pro tebe asi není o závodění, ale spíš o tom si ho užít s ostatními. Těšíš se?

Těším se moc. Líbí se mi, když člověk vystoupí ze své rutiny a zároveň to množství nadšených lidí, kteří vás obklopí, udělají atmosféru. Navíc tento 5km běh je pouze pro ženy, adidas jím oslavuje všechny „heroines“, tedy nás ženy jako hrdinky, ať už jsme jimi v jakékoli roli našeho života. A jde o to si běh hlavně užít ať už sama, s kámoškou, s někým z rodiny, takže věřím, že to bude parádní zážitek

5 km je pro tebe zvládnutelná délka, jaké je tvoje maximum?

Tak to vlastně ani nevím. Běhám jen krátké vzdálenosti. Ty mě baví nejvíc. Překvapilo mě, jak moc kondička klesla od porodu, ale zatím zůstávám u tempa pro radost. Jsem ráda, že moje tělo zvládlo to, co zvládlo. A zářijový běh bude takový další malý testík, jak jsem na to, ale bude opět hlavně pro radost.

Běháš raději sama, nebo jsi spíš typ do „party“? A poběžíš s někým konkrétním?

Když běhám pro sebe, tak hlavně s hudbou v uších. Ale Adidas Běh pro ženy bude asi výjimka, tam si chci naplno užít tu okolní atmosféru a ženskou sílu, která mě určitě nakopne a poběží se jedna báseň. Uvidím, s kým se potkám, jdu si ho užít, teď od porodu na sebe nemám tak vysoké nároky. A tím i zvu všechny čtenářky, ať si taky dorazí protáhnout tělo bez extra velkých ambicí, ale hlavně, aby si to užily.

Pokud budete chtít své síly otestovat i vy, můžete se na závod přihlásit zde: https://www.runczech.com/cs/akce/adidas-beh-pro-zeny-5-km-2020-1